Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reforma służby zdrowia. Nadchodzą duże zmiany

0
Podziel się

Dostęp online do informacji o udzielonych świadczeniach i zrealizowanych receptach oraz wyszukiwanie przychodni.

Reforma służby zdrowia. Nadchodzą duże zmiany
bDJYTYDF

Dostęp online do informacji o udzielonych świadczeniach i zrealizowanych receptach oraz wyszukiwanie przychodni - umożliwi portal internetowy, który przygotowuje NFZ. Ma on być udostępniony pacjentom na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku, obecnie jest testowany.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz poinformowała w poniedziałek, że prowadzone są testy Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Pacjenci, którzy będą chcieli mieć do niego dostęp otrzymają w oddziałach Funduszu login i hasło, które umożliwią logowanie do portalu.

Po zalogowaniu pacjent otrzyma informacje o udzielonych mu świadczeniach i kwocie, którą NFZ przeznaczył na ich finansowanie. Chodzi o wizyty w gabinetach lekarskich, pobyty w szpitalu lub przeprowadzone zabiegi.

bDJYTYDH

Ponadto będzie można sprawdzić uprawnienia do świadczeń, informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.

Prezes NFZ zapowiedziała, że portal będzie rozbudowywany, a docelowo pacjenci będą mogli oceniać jakość porad udzielanych przez lekarzy. Na portalu znajdą się także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

Pachciarz zapewniła, że NFZ współpracuje z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w celu bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów. Na serwerze ZIP nie będą przechowywane dane takie jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Dane te nie będą także wyświetlane po zalogowaniu do portalu. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, na tej podstawie otrzyma dostęp do informacji.

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

bDJYTYDN
Czytaj więcej w Money.pl
Arłukowicz w 5 krokach chce naprawić system Likwidacja centrali NFZ i powołanie nowoczesnej agencji do wyceny procedur - to m.in. plany ministerstwa zdrowia, które przedstawił szef resortu Bartosz Arłukowicz.
Polska w ogonie Europy. Jest coraz gorzej Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest gorsza niż przed rokiem. Wydłużył się czas oczekiwania na leczenie i pogorszył dostęp do leków.
NFZ straszy. Może rozwiązywać kontrakty Kontrola NFZ wykazała, że w grudniu ubiegłego roku ponad 34 proc. świadczeń było rozliczanych niezasadnie.
bDJYTYEi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)