Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma śmieciowa. Tutaj mieszkańcy jeszcze raz złożą deklaracje

0
Podziel się:

Do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie zostały rozesłane listy prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, w których przeprasza ona za trudności związane z nową ustawą śmieciową.

Reforma śmieciowa. Tutaj mieszkańcy jeszcze raz złożą deklaracje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie zostały rozesłane listy prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, w których przeprasza ona za trudności związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i tłumaczy konieczność zmian.

13 czerwca Rada Warszawy uchwaliła nowe, niższe opłaty za śmieci. Mieszkańcy stolicy od 1 lipca zapłacą za segregowane śmieci od 10 zł do 60 zł, a za nieposegregowane - około 20 proc. więcej. Będą musieli jednak ponownie złożyć tzw. deklaracje śmieciowe. Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała wówczas, że urzędnicy wyjdą zza biurek i będą chodzić od drzwi do drzwi, by informować mieszkańców o zmianach dotyczących śmieci. - _ Sama też zamierzam w tym uczestniczyć _ - mówiła.

_ - Bardzo duża liczba listów została już wysłana przede wszystkim do wspólnot, spółdzielni i oczywiście do tych, którzy mieszkają indywidualnie. Natomiast w domach warszawiaków (będę) wtedy, kiedy już rzeczywiście trzeba będzie składać deklarację i tłumaczyć na czym to polega. Dostałam różne zaproszenia _ - powiedziała dzisiaj dziennikarzom Gronkiewicz Waltz.

_ - Pragnę państwa przeprosić za trudności związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Warszawie, a także zapewnić, że stolica jest w pełni przygotowana do odbioru śmieci na nowych, choć jeszcze niedocelowych zasadach _ - napisała Gronkiewicz-Waltz w liście do mieszkańców miasta.

Konieczność zmian istniejącego systemu gospodarowania odpadami prezydent wyjaśnia wymogami Unii Europejskiej. _ Nasz kraj został zobowiązany do przetwarzania odpadów w dużo większym zakresie niż dotychczas. Jako prezydentowi Warszawy zależy mi przede wszystkim na zapewnieniu mieszkańcom w pełni bezpiecznej organizacji wywozu odpadów oraz niskich opłat _ - podkreślono w liście.

Zaapelowała do mieszkańców o to, aby w razie pytań, wątpliwości lub nieprawidłowości w odbiorze odpadów, kontaktowali się z urzędem przez bezpłatną infolinię 800 70 70 47 lub za pośrednictwem strony internetowej - www.czysta.um.warszawa.pl.

Poinformowała, że w kolejne soboty 29 czerwca oraz 6, 13 lipca w urzędach dzielnic dyżurować będą pracownicy gotowi udzielić mieszkańcom informacji na temat planowanych zmian. _ Aby ułatwić składanie deklaracji, w tygodniu od 15 do 19 lipca wydłużam godziny pracy Wydziałów Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic do godz. 19.00 _ - poinformowała prezydent miasta.

Nowy system miał obowiązywać od 1 lipca br., jednak opóźni się. Do 31 stycznia 2014 roku w stolicy funkcjonować będzie system przejściowy: firmy, które obecnie odbierają śmieci od właścicieli nieruchomości, będą to robiły nadal. Mieszkańcy będą musieli jednak wypełnić deklarację i zapłacić na rzecz miasta tzw. opłatę śmieciową. Z tych pieniędzy miasto będzie chciało zapłacić firmom, które zajmą się odbiorem odpadów.

Mieszkańcy stolicy od 1 lipca zapłacą za segregowane odpady od 10 do 60 zł. To mniej więcej o połowę mniej, niż to wynikało z poprzedniej uchwały Rady Miasta.

Za segregowane śmieci w blokach i kamienicach - jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba - trzeba będzie zapłacić 10 zł, jeśli dwie - 19 zł, trzy - 28 zł, a cztery i więcej - 37 zł. W przypadku domków jednorodzinnych, w których zamieszkuje jedna osoba, opłata ta wyniesie 30 zł, dla dwóch osób - 45 zł, a trzech i więcej - 60 zł. Jeżeli śmieci będą zmieszane, to opłata wzrośnie mniej więcej o 20 proc.

Za śmieci niesegregowane w lokalach zamieszkałych przez jedną osobę opłata wyniesie 12 zł; kiedy mieszkają tam 2 osoby - 23 zł, przy 3 - 34 zł, a 4 i więcej - 45 zł. W domkach jednorodzinnych opłaty przy jednej osobie to 40 zł, 2 osobach - 55 zł, trzech i więcej - 70 zł.

W budynku jednorodzinnym, w którym wyodrębniono dwa lokale mieszkalne, za śmieci segregowane zapłacimy: 15 zł za gospodarstwo jednoosobowe, 23 zł za dwuosobowe, 30 zł przy trzech i więcej osobach. W przypadku nieposegregowanych śmieci będzie to odpowiednio: 20 zł, 28 zł i 35 zł.

W nieruchomościach niezamieszkanych, w których powstają śmieci, po pierwszym lipca obowiązywać będą stawki: 15 zł za jednorazowe opróżnienie pojemnika 120 l, 19 zł za pojemnik 240 l, 37 zł w przypadku pojemnika o pojemności 660 l, 40 zł za 770 l; za pojemnik o pojemności 1100 l opłata wyniesie 45 zł, a 152 zł - za 3500 l, powiększone o 40 zł za każde rozpoczęte 1000 l pojemności pojemnika. W przypadku śmieci niesegregowanych będzie to odpowiednio: 21 zł, 27, 52, 56, 63 i 213 zł, powiększone o 50 zł za każde rozpoczęte 1000 l.

Po okresie przejściowym, a więc od 1 lutego 2014 r. możliwa jest zmiana tych stawek. Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy na wprowadzenie przepisów i od 1 lipca przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/m244594.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/warszawa;wislostrada;bedzie;juz;jutro;przejezdna,212,0,1331924.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Paraliż ruchu w stolicy. Co z Wisłostradą? Ruch w tunelu Wisłostrady, zamkniętym w ubiegłym roku z powodu awarii na budowie II linii metra, zostanie wznowiony jutro między 5 a 6 rano.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/m273785.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/odwolanie;hanny;gronkiewicz-waltz;sa;podpisy,9,0,1326089.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Są podpisy, by odwołać prezydent. Uda się? Warszawska wspólnota samorządowa twierdzi, że zebrała 110 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/m254430.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;smieciowa;wchodzi;w;zycie;warszawa;szuka;rozwiazania;problemow,41,0,1320489.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wiedzą, co zrobią ze śmieciami w stolicy? Miasto oświadczyło, że wydłuży się termin rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów z firmami, jednak _ nie istnieje zagrożenie, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)