Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Refundacja leków. NFZ oszczędza, pacjenci płacą

0
Podziel się

Naczelna Rada Lekarska alarmuje: poziom współpłacenia jest niebezpieczny.

Refundacja leków. NFZ oszczędza, pacjenci płacą
(Bartosz Krupa/East News)
bEitAmDF

NFZ oszczędza, pacjenci płacą więcej. Z opublikowanych przez Fundusz danych wynika, że w pierwszym półroczu wydano na dopłaty do leków 42 procent zaplanowanej na cały rok kwoty.

Rzecznik Narodowego Fundusz Zdrowia Andrzej Troszyński powiedział, że budżet należy traktować całościowo i na ostateczne rozliczenie trzeba zaczekać do końca roku. Dodał też, że to lekarze decydują, jakie leki wypisują.

Z kolei wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej doktor Konstanty Radziwiłł podkreślił, że pacjenci coraz więcej dopłacają do leków, a Polska jest w ognie Europy pod względem wydatków na refundację. Poziom współpłacenia chorych za leki jest niebezpieczny. Wielu pacjentów po prostu nie stać na wykupienie niezbędnych medykamentów.

bEitAmDH

Doktor Radziwiłł przyznał, że niektórzy lekarze obawiają się kontroli Narodowego Fundusz Zdrowia i dlatego nie zawsze wypisują recepty ze zniżką dla pacjenta, albo ordynują tylko leki spoza listy refundacyjnej. Stąd oszczędności Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj więcej w Money.pl
Politycy PO przeciw planom resortu zdrowia Chorzy zapłacą więcej za pieluchy, bo resort zdrowia chce ograniczyć wydatki na refundację wyrobów medycznych, które stanowią największy wydatek w budżecie NFZ.
Wyłudzili od NFZ ponad sto tysięcy złotych Ponad 170 zrzutów usłyszały osoby, które wyłudziły pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Właściciele ośrodka rehabilitacyjnego od 2005 do 2009 oku fałszowali dokumentację.
Skarżą się na ministra zdrowia do premiera Powód to odmowa interwencji ministra ws. niekorzystnego - według szpitali - systemu rozliczania kontraktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
bEitAmEi
KOMENTARZE
(0)