Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Refundacja produktów medycznych. Zmiany uderzą w inwalidów?

0
Podziel się:

Chorzy zapłacą więcej za pieluchy, bo resort zdrowia chce ograniczyć wydatki na refundację wyrobów medycznych, które stanowią największy wydatek w budżecie NFZ.

Refundacja produktów medycznych. Zmiany uderzą w inwalidów?
(Jacklouis/Dreamstime)

Politycy partii rządzącej protestują przeciw przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia zmianom wysokości refundacji na produkty medyczne.

Resort chce zmienić rozporządzenia w tej sprawie po 13 latach i wprowadzić nowe reguły od nowego roku - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _. Za wiele wyrobów niepełnosprawni otrzymają wyższe zwroty niż dotychczas.

Jednak diabeł tkwi w szczegółach - zauważa gazeta. Chorzy zapłacą z kolei więcej za pieluchy. A w budżecie NFZ na refundację wyrobów medycznych to największy wydatek, więc
oszczędności funduszu będą duże, nawet kilkadziesiąt milionów. To - zdaniem senatora Mieczysława Augustyna, przewodniczącego komisji rodziny i polityki społecznej, uderzy w osoby starsze i najbiedniejsze.

Lecz nie tylko pieluchy są wycenione nieadekwatnie do cen rynkowych - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _. Poduszka przeciwodleżynowa - zdaniem resortu - kosztuje 100 złotych, tyle chce za nią zwracać, tymczasem jej cena na wolnym rynku to około 750 złotych. Za wózek inwalidzki z demontażem kół ministerstwo chce dać 3 tysiące - a cena rynkowa to 4 i pół tysiąca złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
23 tys. recept złych. Są kary NFZ dla... Kontrolerzy stwierdzili m.in. obrót substancjami niedozwolonymi w aptekach np.: sprzedaż leków psychoanaleptycznych, substancji psychotropowych, trucizn oraz leków przeciwnowotworowych.
NFZ podał dane. Za te leki zapłaciliśmy mniej Według NFZ w ubiegłym roku pacjenci zapłacili mniej za leki refundowane; średnia dopłata pacjenta do takich leków wyniosła w 2012 roku 145,04 zł, a w 2011 r. - 170,92 złotych.
Gazeta ojca Rydzyka grzmi. "Płać lub umieraj" Lekarze nie wyobrażają sobie sytuacji, że szpital będzie musiał dostawać o prawie 200 złotych mniej za ampułkę leku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)