Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reklama piwa w mediach jednak od godz. 20

0
Podziel się:

Senatorowie odrzucili wniosek PiS, by emisja takich spotów była dozwolona dopiero od godz. 23.

Reklama piwa w mediach jednak od godz. 20
(.shock/Dreamstime)

Senat odrzucił w czwartek swój własny projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, który przewidywał m.in. zakaz emisji reklam piwa w telewizji, radiu, kinach i teatrach przed godz. 23oraz całkowity zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu m.in. na stacjach paliw.

Za skierowaniem projektu do Sejmu zagłosowało 33 senatorów, w większości z PiS. Przeciw było 49, głównie z PO. Wstrzymało się trzech. Oznacza to, że Senat zakończył prace nad projektem w ostatnim momencie, w którym mógł to zrobić.

Izba pracowała nad projektem od połowy grudnia. Jego autorami była grupa 17 senatorów, w większości z PiS, ale także z PO i PSL.

Gdyby nowelizacja ustawy weszła w życie, zakaz emisji reklam piwa obowiązywałby w godzinach 6-23, a nie jak obecnie - w godzinach 6-20. Taki zakaz obowiązywał w Polsce do 2002 r.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t84152.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/panstwo;traci;miliard;na;lewym;alkoholu,106,0,768618.html) Państwo traci miliard na lewym alkoholu
Ustawa zakazałaby także reklamy piwa na billboardach oraz ruchomych powierzchniach reklamowych. Obecnie jest ona dozwolona, jeśli 20 proc. jej powierzchni zajmuje widoczna i czytelna informacja o szkodliwości alkoholu lub o zakazie jego sprzedaży małoletnim. Nowela podniosłaby też maksymalny wymiar grzywny za reklamę i promocję napojów alkoholowych wbrew ustawowym zakazom - z 500 tys. zł do 1 mln zł.

Wnioskodawcy chcieli także zakazu sprzedaży, podawania i picia napojów alkoholowych na stacjach paliw, stadionach, kąpieliskach i pływalniach, w zakładach opieki zdrowotnej, domach opieki społecznej oraz w miejscach, gdzie organizowane są turnusy rehabilitacyjne.

Przeciwny rozszerzeniu zakazu reklamy piwa jest m.in. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Według Związku problemem w Polsce nie jest reklama, a duża dostępność alkoholu dla nieletnich i to w kierunku jej ograniczenia powinna zmierzać nowelizacja ustawy.

Z informacji Rady Etyki Reklamy wynika, że spośród skarg konsumentów, które wpływają do rady, mniej niż 1 proc. dotyczy reklam piwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t84152.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pijemy;rocznie;13;3;litra;czystego;alkoholu,210,0,770258.html) Pijemy rocznie 13,3 litra czystego alkoholu Polska jest w grupie krajów o najwyższym spożyciu alkoholu na dorosłego mieszkańca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t86710.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/badaja;czy;kupujemy;podrobiony;alkohol,230,0,812006.html) Badają, czy kupujemy podrobiony alkohol Celnicy i inspektorzy Inspekcji Handlowej już zaczęli kontrole w sklepach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t111572.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/marketing_i_sprzedaz/artykul/pis;oburzone;obsceniczna;reklama;lot-u,210,0,776914.html) PiS oburzone obsceniczną reklamą LOT-u Posłowie domagają się dymisji prezesa spółki. Chodzi o reklamę w niemieckim portalu.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)