_ - Wprowadzenie Rekomendacji T wepchnie klientów banków w ramiona SKOKów i innych instytucji parabankowych _ - ostrzegają eksperci firmy doradczej Deloitte.
Wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacja w założeniu ma zabezpieczać interesy instytucji finansowych i kredytobiorców poprzez bardziej rygorystyczną ocenę zdolności i wiarygodności kredytowej.
Ekspert Deloitte Adam Pietkiewicz uważa jednak, że nadmierne zaostrzenie warunków udzielania kredytów sprawi, że klienci pójdą do SKOKów, lub innych instytucji parabankowych, gdzie ochrona ich praw będzie mniejsza.
POSŁUCHAJ ADAMA PIETKIEWICZA:
Agnieszka Nurska z Deloitte podkreśla, że jeśli banki nie chcą stracić klientów na rzecz instytucji parabankowych, muszą przygotować ofertę zgodną z rekomendacją KNF, a jednocześnie atrakcyjną dla klientów.
Adam Pietkiewicz zapewnia, że autorzy raportu nie zachęcają do ignorowania Rekomendacji T, jednak chcą uświadomić jak duże straty mogą ponieść banki i ich klienci.
Najbardziej ucierpią planujący kupić mieszkanie i biorący _ kredyty na dowód _
Zdaniem ekspertów rekomendacja T najbardziej uderzy w rynek kredytów hipotecznych, a ok. 20 proc. społeczeństwa o najniższych dochodach, czyli ok. 3 mln osób może stracić dostęp do kredytów gotówkowych i ratalnych, oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.
Rekomendacja T zakłada, że koszty obsługi długu w stosunku do dochodu gospodarstwa domowego nie będą mogły przekraczać 50 lub 65 proc. przychodów klienta w zależności od wysokości miesięcznych zarobków.
_ - Uwzględniając rygorystyczną interpretację zapisów rekomendacji gospodarstwa domowe będą musiały legitymować się dochodem wyższym nawet o 44 proc. niż dotychczas, aby uzyskać kredyt o oczekiwanej wartości. Jeszcze trudniej niż dotychczas będzie uzyskać kredyt walutowy _ - podano w raporcie.
Ograniczeniom podlegać będzie także rynek kredytów samochodowych, dla których banki muszą kalkulować ryzyko stopy procentowej równie rygorystycznie jak przy kredytach hipotecznych. W ocenie Deloitte klienci otrzymają kredyty niższe o ok. 10-13 proc.
W związku z koniecznością weryfikacji historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy z ofert banków znikną też tzw. kredyty _ na dowód _.
Eksperci Deloitte szacują, że w związku z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów ok. 3 mln osób może stracić dostęp do kredytów gotówkowych i ratalnych (osoby zarabiające pomiędzy 984 zł a 1129 zł netto). Jednocześnie procesy kredytowe w tym segmencie staną się droższe i bardziej skomplikowane zarówno dla banków i klientów.