Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowa sprzedaż. Tak dobrze nie było od dziesięciu lat

0
Podziel się:

Rosnące zainteresowanie przetargami organizowanymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych przełożyło się na wzrosty cen transakcyjnych.

Rekordowa sprzedaż. Tak dobrze nie było od dziesięciu lat
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Rekordowa sprzedaż gruntów rolnych w 2012 roku. W toku niesłabnącej dyskusji na temat wykupywania polskiej ziemi przez zachodnich rolników Agencja Nieruchomości Rolnych opublikowała podsumowanie wyników sprzedaży. Jest najlepiej od dekady.

Miniony rok okazał się bardzo udany dla agencji - najlepsza sprzedaż od 2002 r. zaowocowała kolejnym rekordowo wysokim poziomem średniej ceny na koniec roku.

Z danych Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że łączna powierzchnia sprzedanej przez nią ziemi w I półroczu 2012 r. przekroczyła 132 tys. ha. Był to najlepszy wynik sprzedażowy od 2002 roku, w którym sprzedaż przekroczyła 159 tys. ha. Od 2010 r. sprzedaż gruntów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych rośnie w średniorocznym tempie 17 proc., choć w ubiegłym roku tempo wzrostu było niższe i nie przekroczyło 10 proc.

Nie zmienia to faktu, że sprzedażowy wynik w 2012 r. należy uznać za bardzo wysoki. Ten doskonały rezultat to efekt przyspieszenia prywatyzacji wszystkich składników majątku Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a w szczególności: gruntów rolnych i terenów inwestycyjnych.

Źródło: ANR

Rekordowe zainteresowanie przetargami organizowanymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych przełożyło się na wzrosty cen transakcyjnych. Średnia cena wszystkich gruntów sprzedanych przez ANR w ubiegłym roku wyniosła 19 288 zł za 1 ha. W porównaniu do 2011 roku nastąpił istotny, ponad 12 procentowy wzrost średniej ceny gruntów rolnych. Najwyższe ceny charakteryzowały grunty o powierzchni powyżej 300 ha i więcej - 21,3 tys. zł/ha oraz w kategorii do 1 ha - 20,5 tys. zł/ha. Ceny wykazywały duże zróżnicowanie w zależności od regionu.

W najdroższych województwach tj. dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim ceny przekraczały poziom 24 tys. zł/ha, podczas gdy w świętokrzyskiem czy lubuskiem były prawie dwa razy niższe.

Jak podaje ANR, plan sprzedażowy na bieżący rok obejmuje 125 tys. ha. Realizacji planu pomóc ma zaoferowanie do sprzedaży ponad 200 tys. ha gruntów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)