Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowe promieniowanie w Fukushimie

0
Podziel się:

Wynosi ono do 4 tys. milisiwertów na godzinę. To oznacza, że w ciągu czterech minut człowiek przebywający w pobliżu otrzymałby dopuszczalną roczną dawkę.

Rekordowe promieniowanie w Fukushimie
(PAP/EPA)
bESYDPaZ

W uszkodzonej przez marcowe trzęsienie ziemi japońskiej elektrowni atomowej promieniowanie w powietrzu osiągnęło poziom do 4 tys. milisiwertów na godzinę - poinformował w sobotę zarządzający siłownią koncern TEPCO.

Promieniowanie takie pomierzone zostało przez robota w południowo-wschodnim kącie budynku reaktora nr 1. Z otworu w podłożu wydziela się tam para. Przez otwór przebiega rura, prowadząca przez budynek. Rura ta nie jest uszkodzona. Według TEPCO, wydaje się, że para pochodzi z ciśnieniowego kotła, gdzie zebrała się woda chłodząca. Całość zostanie poddana dokładnemu sprawdzeniu.

Dane pomiarowe wskazują, że pracownicy wewnątrz byliby narażeni na otrzymanie w ciągu zaledwie czterech minut dopuszczalnej rocznej dawki 250 milisiwertów. TEPCO nie zamierza kierować tam ludzi, ale będzie uważnie obserwować rozwój sytuacji. Po katastrofie sejsmicznej z 11 marca japoński rząd zwiększył dopuszczalną dawkę promieniowania ze 100 do 250 milisiwertów w ciągu roku.

bESYDPbb

Jak poinformowało w piątek TEPCO, w elektrowni zalega ponad 100 tys. ton silnie promieniotwórczej wody chłodzącej. Koncern wyraża obawy, że w nadchodzącej porze deszczowej radioaktywna ciecz może się przedostać do otoczenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t135256.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/z;fukushimy;wycieklo;520;ton;skazonej;wody,225,0,816609.html) Z Fukushimy wyciekło 520 ton skażonej wody Wyciek zatkano tzw. wodnym szkłem. Substancją, która jest najpierw płynna, potem przekształca się w półprzezroczystą masę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t137032.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;moze;byc;gorzej;niz;w;czarnobylu,175,0,810671.html) Fukushima: Może być gorzej niż w Czarnobylu MAEA podwyższyła stopień zagrożenia z piątego na siódmy. Dotychczas został on ogłoszony jedynie raz po awarii w Czarnobylu.
bESYDPbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)