Notowania

fiat
17.07.2009 20:39

Rekordowe wyniki tyskiej fabryki Fiata

Produkcja w zakładzie wzrosła w pierwszym półroczu o blisko 20 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fiat Auto Poland)

O blisko 20 proc. zwiększyła w pierwszym półroczu tego roku produkcję tyska fabryka Fiata - w odniesieniu do tego samego okresu 2008 r. Przedstawiciele zakładu spodziewają się, że również w całym 2009 roku produkcja osiągnie rekordowy poziom.

Jak podała w piątek spółka Fiat Auto Poland, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku z taśm produkcyjnych tyskiego zakładu zjechało 298.tys. 976 samochodów, czyli o 48 tys. 720 więcej niż w tym samym czasie zeszłego roku. W produkcji dominowały małe modele: fiat panda (ponad 157 tys.) i fiat 500 (przeszło 83 tys.).

Dla koncernu Ford wyprodukowano w tym samym czasie w Tychach 49 tys. 863 szt. nowych fordów ka. Produkcja tego modelu ruszyła w tyskim zakładzie w ubiegłym roku na mocy porozumienia obu koncernów.

Produkcja Fiata po półroczu to aż 68 proc. wszystkich samochodów osobowych, wytworzonych w tym czasie w Polsce. 97 proc. produkcji trafiło na eksport do 48 państw - najwięcej do Włoch, Niemiec, Francji i Anglii.

Koncern Fiata jest również zadowolony z wyników sprzedaży swoich aut w Polsce w pierwszym półroczu. Do końca czerwca FAP sprzedał 18 tys. 464 samochody osobowe, przede wszystkim marki fiat, ale także alfa romeo, lancia i abarth. Wszystkie marki zanotowały wzrost sprzedaży w odniesieniu do pierwszego półrocza 2008 r.

Po czerwcu udział Fiata w rynku sprzedaży samochodów osobowych wyniósł 11 proc., a samej marki fiat - 10,5 proc. Najlepiej sprzedają się fiaty panda, grande punto, bravo i 500.

W ubiegłym roku tyska fabryka Fiata zanotowała ponad 30-procentowy wzrost produkcji. Z taśm tyskiej fabryki zjechało blisko 474 tys. sztuk samochodów tej marki. Wraz z wytwarzanym w Tychach na zlecenie Forda nowym modelem tej marki, ubiegłoroczna produkcja wyniosła blisko 493 tys. pojazdów.

Wzrost zanotowany w ubiegłym roku to przede wszystkim efekt rozbudowy fabryki i rozpoczęcia produkcji fiata 500. W Tychach powstają też fiat panda, fiat 600 i ford ka.
Według rzecznika FAP, Bogusława Cieślara, tegoroczna produkcja na pewno przekroczy 500 tys. sztuk. Fabryka może wyprodukować 2120 samochodów na dobę i obecnie pracuje pełną parą.

Fiat zatrudnia w Tychach ok. 6 tys. osób, drugie tyle pracuje w spółkach kooperujących, działających na terenie tyskiego zakładu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: fiat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz