Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowy eksport do Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Zeszły rok był rekordowy dla wymiany handlowej między Polską a Wielką Brytanią.

Z informacji Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej wynika, że w 2006 roku wymiana ta wzrosła o 2/3 w porównaniu z rokiem 2005-tym.
Polska awansowała poza tym z 26-go na 17-ste miejsce wśród najwazniejszych partnerów handlowych Wielkiej Brytanii. Nasz eksport do tego kraju wzrósł w tym czasie o 73 procent, brytyjski do nas o 69 procent - z miliarda 650 milionów funtów do dwóch miliardów blisko 800 milionów funtów.

Przedstawiciele Izby komentując te wyniki podkreślają, że nareszcie brytyjscy eksporterzy dostrzegli szansę, jaką stwarza im polski rynek. Po dziesięciu latach powolnego wzrostu, mamy do czynienia z przełomem.

Największy - bo ponad trzykrotny - wzrost wartości odnotowano w eksporcie z Polski urządzeń elektryczych i elektronicznych. Kategoria ta zawiera między innymi odbiorniki telewizyjne najnowszej generacji.

Branża rolno-spożywcza to kolejny sektor notujący szybki wzrost. W statystykach nie pozostał w tyle sektor motoryzacyjny. Polska sprzedaje do Wielkiej Brytanii Fiaty i Ople, a kupuje stamtąd Hondy, Nissany i Toyoty.
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa zrzesza 450 firm mających biura zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)