Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Remonty kamienic w Łodzi. Ponad 100 rodzin do wykwaterowania

0
Podziel się

Remont XIX-wiecznej famuły w Łodzi to jedno z największych wyzwań. Do wykwaterowania będzie około 140 rodzin. Pierwsze przeprowadzki powinny rozpocząć się jeszcze w sierpniu.

Remonty kamienic w Łodzi. Ponad 100 rodzin do wykwaterowania
(Edbockstock/Dreamstime)
bErIrIth

Ponad 10 mln zł ma kosztować remont tzw. famuły - XIX-wiecznego budynku familijnego, który zlecił wybudować dla swoich pracowników jeden z łódzkich fabrykantów Izrael Poznański. Inwestycja będzie prowadzona w ramach realizowanego w Łodzi programu Mia100Kamienic.

Zdaniem prezydent miasta Hanny Zdanowskiej, remont famuły to jedno z największych wyzwań w tym programie. Do wykwaterowania będzie około 140 rodzin. Pierwsze przeprowadzki powinny rozpocząć się jeszcze w sierpniu, a zakończyć w marcu przyszłego roku. Wtedy też ma ruszyć remont budynku, zakładany na ok. dwa lata.

Jak mówiła dziś na konferencji prasowej Zdanowska, w budynku znikną wspólne toalety w korytarzach, pojawią się nowe przestrzenie użytkowe i publiczne. _ Zależy nam na poprawie warunków, w jakich żyją mieszkańcy, ale chcemy także, żeby to miejsce ożyło _ - powiedziała.

bErIrItj

W nowo wyremontowanej kamienicy mają powstać mieszkania o powierzchni od 40 do 80 m kw.

Dotychczasowi lokatorzy otrzymają propozycję nowych lokali na terenie całej Łodzi, bo miasto ma obowiązek przyznać mieszkanie o podobnym standardzie. Wiele osób zastanawia się, czy będzie mogła powrócić do swoich mieszkań po zakończeniu remontu. Warunkiem jest brak zadłużenia i zgoda na wyższą stawkę czynszu.

Budynek, który ma być remontowany stoi naprzeciwko andel's Hotel, a ten z kolei znajduje się na terenie centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowego Manufaktura. Centrum Manufaktura to przykład jednej z największych w Europie rewitalizacji obiektów pofabrycznych. Powstało ono na terenach dawnych zakładów bawełnianych XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Na powierzchni kilkudziesięciu hektarów działają m.in.: hipermarkety, galeria handlowa, restauracje, puby, kina, muzea i hotel. Powstał również rynek z fontanną.

Program _ Mia100kamienic _ ruszył w sierpniu 2011 roku. W jego ramach miejskie budynki są remontowane kompleksowo, wraz z podwórkami. Obecnie pracami objęto ponad 70 kamienic - remonty 40 z nich już się zakończyły.

bErIrItp

Władze miasta liczą, że do końca tego roku w ramach programu odnowionych zostanie w sumie 50 nieruchomości. Na remonty kamienic w ramach tego programu miasto przeznaczyło w tym roku w budżecie 65 mln zł, w przyszłorocznym ma to być 50 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, gdzie ceny różnią się najbardziej W tym mieście średnie ceny mieszkań najtańszych od najdroższych różnią się aż o prawie 180 procent.
To dobry czas na kupowanie mieszkań W lipcu średnie transakcyjne ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najbardziej we Wrocławiu.
Największa twierdza w Europie sprzedana Po prawie pięciu latach starań i dziewięciu przetargach znalazł się nabywca na Twierdzę Modlin. Z początkowych 220 mln zł, cena spadła aż do...
bErIrItK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)