Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Remonty kamienic we Wrocławiu kosztowały 170 mln złotych

0
Podziel się

Do końca 2013 roku we Wrocławiu zaplanowano na kapitalne remonty starych kamienic w śródmieściu ponad 7 milionów złotych.

Remonty kamienic we Wrocławiu kosztowały 170 mln złotych
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEpWdBZx

Do końca 2013 roku we Wrocławiu zaplanowano na kapitalne remonty starych kamienic w śródmieściu ponad 7 milionów złotych. Od sześciu lat gmina zainwestowała w rewitalizację tej części miasta prawie 170 milionów złotych, a prawdziwy blask odzyskało ponad 150 budynków.

Jak poinformowała rzecznik Zarządu Zasobów Komunalnych we Wrocławiu Urszula Hamkało, prace w ramach programu o nazwie Rewitalizacja Wrocławskich Kamienic będzie kontynuowana.

- _ Zależy nam, by starsza część miasta, która praktycznie od czasów wojny nie była kompleksowo remontowana, wreszcie mogła odzyskać swój blask. W ostatnich latach najwięcej zrobiono na osiedlu Nadodrze, następne będą kamienice w innych częściach Śródmieścia _ - dodała Hamkało.

bEpWdBZz

Osiedle Nadodrze po trzech latach kompleksowych remontów, które sprowadzają się przede wszystkim od odrestaurowania elewacji według pierwotnej dziewiętnastowiecznej formy, zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie na najlepszą rewitalizację zabytkowej substancji miejskiej - City to City Barcelona FAD Award 2013. Główna nagroda przypadła zabytkowemu osiedlu w szkockim Glasgow.

Remonty nie polegają wyłącznie na odrestaurowaniu elewacji, bo wymieniana jest również stolarka drzwiowa i okienna, piony kanalizacyjne, stropy, dachy. Wszystko zależy od kosztów i możliwości finansowych wspólnot mieszkaniowych. Dba się nawet o takie detale, jak założenie odpowiednich siedlisk na ptasie gniazda.

- _ W budynkach, w których gmina ma większościowy lub całkowity udział, łatwiej o decyzję o kosztownym remoncie. Gmina udziela jednak dobrego kredytu tym wspólnotom, które chcą się na taki remont zdecydować i współfinansować koszty _ - powiedział Hamkało.

W poprzednim okresie programowania budżetu europejskiego sporo pieniędzy na rewitalizację wrocławskiego śródmieścia pozyskano z programu RPO dla Dolnego Śląska na lata 2008-2013. Podobne cel przyświeca gminie w kolejnej transzy podziału funduszy europejskich w latach 2014-2020.

bEpWdBZF

Śródmieście położone jest na prawym brzegu Odry. Zachodnia część dzielnicy leży między Odrą i tzw. starorzeczem Odry, obejmując najstarszą część miasta m.in. Ostrów Tumski, Ołbin, Nadodrze. Wschodnią część Śródmieścia tworzy tzw. Wielka Wyspa, czyli osiedla otoczone rzeką i kanałami m.in. Zalesie, Zacisze, Sępolno i Biskupin. W tej części Wrocławia mieszka prawie 150 tysięcy osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Zderzenie tramwajów we Wrocławiu. Są ranni Poszkodowanym pomocy udzielają jednostki pogotowia ratunkowego. Ruch w centrum Wrocławia jest zablokowany.
Malarstwo flamandzkie z kolekcji z całego świata Najcenniejszym obrazem pokazywanym na wystawie jest Siedem Grzechów Głównych Hieronima Boscha - dzieło powstałe na początku XVI wieku.
Serwis Wrocławia - zachęca do odwiedzin? Zmianie uległa nie tylko szata graficzna, ale przede wszystkim zawartość.
bEpWdCaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)