Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Renta dożywotnia. Rząd kończy prace

0
Podziel się:

Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym zakłada, że wypłata tego świadczenia byłaby zabezpieczona hipoteką na nieruchomości świadczeniobiorcy.

Renta dożywotnia. Rząd kończy prace
(Creatista/Dreamstime)

Rząd finalizuje pracuje nad przepisami dotyczącymi renty dożywotniej. Projekt ustawy trafił już do uzgodnień międzyresortowych.

W ubiegłym tygodniu minister finansów naniósł do niego swoje uwagi - powiedziała podczas debaty nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym Dorota Podedworna-Tarnowska. Wiceminister finansów dodała, że rząd widzi potrzebę uregulowania tej kwestii, bo działające na rynku instytucje nie są nadzorowane przez żadną instytucję.

_ - Innymi słowy rynek ten nie podlega żadnym regulacjom ustawowym, poza ogólnymi zapisami Kodeksu cywilnego, nie podlega też Komisji Nadzoru Finansowego, która de facto nie ma prawa wydawania rekomendacji dotyczących dobrych praktyk dla tego segmentu _ - powiedziała wiceminister Dorota Podedworna-Tarnowska.

Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym zakłada, że wypłata tego świadczenia byłaby zabezpieczona hipoteką na nieruchomości świadczeniobiorcy. Osoba pobierająca rentę dożywotnią miałby prawo do korzystania z domu lub mieszkania aż do swojej śmierci.

Przygotowujący ustawę resort gospodarki zaproponował ponadto wprowadzenie wieloetapowej procedury zawierania umów, co miałoby uchronić, głównie osoby starsze, przed nadużyciami i pochopnym zawieraniem umów o rencie dożywotniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Odwrócona hipoteka. Rząd zdecydował Minimalny kapitał zakładowy spółek, prowadzących taką działalność w wysokości 2 milionów euro.
Ważne zmiany w prawie. Dotkną biorących kredyty Rząd chce zmienić ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Ma to pobudzić gospodarkę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)