Notowania

rostowski
20.11.2008 09:30

Resort finansów skoryguje prognozy PKB

Przewidywany wzrost PBK już nie 4,8 ale nawet na poziomie 3,5 procent. Deficyt bez zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad obniżką zapisanej w projekcie przyszłorocznego budżetu prognozy wzrostu PKB do poziomu 3,5-4,5 proc. z 4,8 proc. - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. *

Minister ponownie zadeklarował, że deficyt budżetu centralnego pozostanie na niezmienionym poziomie 18,2 mld zł.

_ - Bardzo ostrożnie śledzimy to, co się dzieje. Nasza gospodarka nie jest wyspą i to, co się dzieje, szczególnie w Europie Zachodniej, będzie miało wpływ na Polskę _ - powiedział Rostowski z wieczornym programie _ Kropka nad i _ w TVN24.

Wcześniej wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska powiedziała, że nowa prognoza, która ma zostać ogłoszona podczas II czytania budżeto w Sejmie 3 grudnia, będzie zawierała się w przedziale 3,5-4,5 proc.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Będzie korekta budżetu? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;korekta;budzetu,25,0,385817.html )
* [ Putra: PKB 4,8 proc. w 2009 r. to bajki ]( http://news.money.pl/artykul/putra;pkb;4;8;proc;w;2009;r;to;bajki,161,0,381857.html )
* [ Kryzys finansowy 2008, zobacz serwis specjalny Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )

- _ Jednak gdyby miało to być 4,5 proc., to nie warto by było nic zmieniać _ - powiedział Rostowski. Szef resortu finansów ponownie zapewnił, że autopoprawka do ustawy budżetowej nie będzie dotyczyć poziomu deficytu budżetu centralnego.

- _ Jakiekolwiek zwiększenie deficytu mogłoby być natychmiast zżarte wzrostem kosztów obsługi zadłużenia. Więc to zupełnie bez sensu: zrobić coś, co by było sygnałem dla naszych wierzycieli, że nie jesteśmy odpowiedzialni, że nie mamy determinacji utrzymywać zdrowych finansów publicznych _ - tłumaczył Rostowski.

Rząd zaplanował w budżecie na 2009 r. wzrost gospodarczy na poziomie 4,8 proc.. Jest to najbardziej optymistyczna ze wszystkich prognoz zarówno ważnych ośrodków badawczych, jak i analityków bankowych. W opublikowanej w czwartek projekcji inflacji Narodowy Bank Polski szacuje przyszłoroczny wzrost na 2,8 proc., Bank Światowy w przedstawionej - na 4,0 proc., zaś agencja ratingowa Moody's - na 2,3 proc..

Tagi: rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, polityka, kryzys, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz