Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
odpis podatkowy
04.04.2013 11:15

Resort finansów zastanawia się nad odpisami na kościoły

- Toczą się rozmowy dotyczące odliczeń od podatku darowizn na cele kultu religijnego - mówi wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bip.mf.gov.pl)

Toczą się rozmowy dotyczące odliczeń od podatku darowizn na cele kultu religijnego, ale nie ma konkretnych projektów ustaw - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Obecnie darowizny na rzecz Kościoła można odpisać od podatku.

Grabowski odpowiadał na pytanie posłów Ruchu Palikota. Zadając je Roman Kotliński przypomniał, że według propozycji rządu w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013 - będzie możliwość dokonania dobrowolnego odpisu podatkowego m.in. na Kościół katolicki w wysokości 0,5 proc. Odpis ten ma zastąpić Fundusz Kościelny.

Ustalenia te zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski, a także rząd. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest Kościół prawosławny.

Poseł RP pytał, czy rząd bierze pod uwagę możliwość likwidacji obecnych ulg podatkowych na rzecz Kościoła po wejściu w życie tych przepisów. Przypomniał, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia - przy ustalaniu podstawy opodatkowania - odjęcie od dochodu kwoty darowizn dokonanych na cele kultu religijnego, organizacji pożytku publicznego, czy na rzecz krwiodawstwa w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. Z kolei ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych daje możliwość odliczenia do 10 proc. dochodu, a ustawa o stosunku państwa do Kościoła stanowi, że można odliczyć od dochodu całość darowizny przeznaczonej na charytatywno-opiekuńczą działalność kościelną.

Grabowski poinformował, że z kwoty odliczeń wynikających z pierwszej z tych ustaw resort nie jest w stanie wydzielić tej przekazanej na cele kultu religijnego. Zaznaczył jednak, że przypuszcza, iż jest ona _ znacząca _. Łącznie na cele kultu, pożytku publicznego i krwiodawstwa w zeznaniach podatkowych za rok 2011 podatnicy odliczyli 195,8 mln zł, co wpłynęło na obniżenie podatku o 49,1 mln zł.

Z tytułu podatku od osób prawnych odliczenia stricte na cele kultu religijnego wyniosły 28,2 mln zł, co wpłynęło na obniżenie go o 5,4 mln zł. Odliczenia na mocy ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego za 2011 r. wyniosły natomiast 81 mln zł, co obniżyło podatek od osób fizycznych o 18,6 mln zł. Dokonane na mocy tej samej ustawy odliczenia od podatku od osób prawnych wyniosły 3,9 mln zł, co uszczupliło dochody państwa o 700 tys. zł.

_ - Co do prac dotyczących możliwości odliczenia części podatku na kościelne osoby prawne, z tego co wiem, takie negocjacje i takie rozmowy się toczą, natomiast nie ma ani w planie legislacyjnym rządu, ani w innym znanym mi programie rządu, konkretnych planów, projektów, czy założeń do projektów ustaw, które by pozwalały na tę czynność _ - powiedział Grabowski.

Zaznaczył także, że żeby zmienić ustawę o stosunku państwa do Kościoła katolickiego _ potrzeba dwóch stron, potrzeba negocjacji rządu z przedstawicielami poszczególnych Kościołów _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: odpis podatkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz