Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort finansów zastanawia się nad odpisami na kościoły

0
Podziel się:

- Toczą się rozmowy dotyczące odliczeń od podatku darowizn na cele kultu religijnego - mówi wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Resort finansów zastanawia się nad odpisami na kościoły
(bip.mf.gov.pl)

Toczą się rozmowy dotyczące odliczeń od podatku darowizn na cele kultu religijnego, ale nie ma konkretnych projektów ustaw - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Obecnie darowizny na rzecz Kościoła można odpisać od podatku.

Grabowski odpowiadał na pytanie posłów Ruchu Palikota. Zadając je Roman Kotliński przypomniał, że według propozycji rządu w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013 - będzie możliwość dokonania dobrowolnego odpisu podatkowego m.in. na Kościół katolicki w wysokości 0,5 proc. Odpis ten ma zastąpić Fundusz Kościelny.

Ustalenia te zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski, a także rząd. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest Kościół prawosławny.

Poseł RP pytał, czy rząd bierze pod uwagę możliwość likwidacji obecnych ulg podatkowych na rzecz Kościoła po wejściu w życie tych przepisów. Przypomniał, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia - przy ustalaniu podstawy opodatkowania - odjęcie od dochodu kwoty darowizn dokonanych na cele kultu religijnego, organizacji pożytku publicznego, czy na rzecz krwiodawstwa w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. Z kolei ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych daje możliwość odliczenia do 10 proc. dochodu, a ustawa o stosunku państwa do Kościoła stanowi, że można odliczyć od dochodu całość darowizny przeznaczonej na charytatywno-opiekuńczą działalność kościelną.

Grabowski poinformował, że z kwoty odliczeń wynikających z pierwszej z tych ustaw resort nie jest w stanie wydzielić tej przekazanej na cele kultu religijnego. Zaznaczył jednak, że przypuszcza, iż jest ona _ znacząca _. Łącznie na cele kultu, pożytku publicznego i krwiodawstwa w zeznaniach podatkowych za rok 2011 podatnicy odliczyli 195,8 mln zł, co wpłynęło na obniżenie podatku o 49,1 mln zł.

Z tytułu podatku od osób prawnych odliczenia stricte na cele kultu religijnego wyniosły 28,2 mln zł, co wpłynęło na obniżenie go o 5,4 mln zł. Odliczenia na mocy ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego za 2011 r. wyniosły natomiast 81 mln zł, co obniżyło podatek od osób fizycznych o 18,6 mln zł. Dokonane na mocy tej samej ustawy odliczenia od podatku od osób prawnych wyniosły 3,9 mln zł, co uszczupliło dochody państwa o 700 tys. zł.

_ - Co do prac dotyczących możliwości odliczenia części podatku na kościelne osoby prawne, z tego co wiem, takie negocjacje i takie rozmowy się toczą, natomiast nie ma ani w planie legislacyjnym rządu, ani w innym znanym mi programie rządu, konkretnych planów, projektów, czy założeń do projektów ustaw, które by pozwalały na tę czynność _ - powiedział Grabowski.

Zaznaczył także, że żeby zmienić ustawę o stosunku państwa do Kościoła katolickiego _ potrzeba dwóch stron, potrzeba negocjacji rządu z przedstawicielami poszczególnych Kościołów _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)