Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort gospodarki: Atomówka powstanie w Żarnowcu

0
Podziel się:

Wicepremier Waldemar Pawlak przedstawił ranking ewentualnych lokalizacji elektrowni atomowej.

Resort gospodarki: Atomówka powstanie w Żarnowcu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przedstawił ranking możliwych lokalizacji elektrowni atomowej.

[aktualizacja: 10:45]

Na pierwszym miejscu znalazł się Żarnowiec, gdzie już w latach 80. powstały pierwsze bloki elektrowni. Potem jednak budowę zarzucono.

Kolejną w rankingu lokalizacją jest wieś Klempicz w pobliżu Poznania. **

_ - Warta-Klempicz, Kopań i Nowe Miasto zostały ocenione jako równorzędne do rozważań przy lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej _ - stwierdziła Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej.

Jak powiedziała pełnomocnik ranking jest dopiero pierwszym etapem przygotowań do uruchomienia elektrowni atomowej. _ - W tej chwili przygotowujemy program rozwoju energetyki jądrowej, który w końcu tego roku będzie przedstawiony radzie ministrów w celu jego przyjęcia. I to będzie decyzja rozpoczęcia realizacji programu energetyki jądrowej _ - wyjaśnia Hanna Trojanowska. _ - Na początku drugiego kwartału chcemy przedstawić pakiet ustaw regulujących działanie sektora energetyki jądrowej _ - dodaje.

Pełnomocnik ds. energetyki jądrowej uważa, że rozpoczęcie budowy samej elektrowni może nastąpić w 2016 roku. Minister powiedziała, że w grę jako partnerzy wchodzą jedynie firmy oferujące technologię minimum trzeciej generacji. _ - Zainteresowanie Polską jako krajem deklarującym chęć rozwoju energii jądrowej jest duże _ - stwierdziła Trojanowska.

Ranking 27 zgłoszonych lokalizacji przeprowadziła firma Energoprojekt-Warszawa na zlecenie ministerstwa gospodarki. Punkty poszczególne propozycje otrzymywały w 17 kategoriach. W sumie do zdobycia było ich 85. Najwięcej zdobył Żarnowiec - 65,6 pkt. Najgorzej w rankingu wypadł Pątnów, który dostał jedynie 39,6 pkt.

| Ranking lokalizacji elektrowni jądrowej |
| --- |

Lokalizacja Liczba uzyskanych punktów
Żarnowiec 65,6
Warta-Klempicz 59,9
Kopań 55,8
Nowe Miasto 55,3
Bełchatów 53,1
Nieszawa 52
Tczew 51,8
Choczewo 51
Połaniec 49,7
Chotcza 49,6
Małkinia 49,1
Krzywiec 49
Krzymów 48,8
Kozienice 48,2
Wyszków 48
Pniewo 47,9
Pniewo-Krajnik 47,9
Lubiatowo-Kopalino 47,2
Dębogóra 46,2
Stepnica-1 45,3
Stepnica-2 45,3
Wiechowo 45,2
Karolewo 44,8
Lisowo 44,8
Gościeradów 43,6
Chełmno 42,2
Pątnów 39,6

Zgodnie z planami rządu, pierwszy blok elektrowni jądrowej ma być uruchomiony do 2020 roku. W tym roku rząd zapowiada przyjęcie Programu dla polskiej energetyki jądrowej oraz regulacji prawnych, umożliwiających rozpoczęcie inwestycji.

51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni, ma mieć Polska Grupa Energetyczna.Planuje ona budowę dwóch elektrowni jądrowych po 3 tys. MW mocy. Koszt budowy jednego megawata szacowany jest na ok. 3 mln euro.

Atomowe plany rządu mogą być jednak trudne do zrealizowania - sprawdził Money.pl.

Zdaniem ekspertów średni okres potrzebny do wybudowania elektrowni atomowej - a więc od podjęcia decyzji, realizacji prac wstępnych, prac koncepcyjnych, budowy, do momentu uruchomienia - to około 15 lat.

Warto zauważyć, iż zapowiedzi naszego rządu, że do 2020 roku powstanie u nas elektrownia jądrowa, nie są brane pod uwagę nawet przez obserwatora tego rynku, jakim jest World Nuclear Associations. Według niego nasze plany będzie można zrealizować, ale dopiero do 2030 roku.

Raport Money.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)