Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort gospodarki uruchomi kryzysowe rezerwy gazu?

0
Podziel się

Ministerstwo analizuje wniosek operatora gazociągów.

Resort gospodarki uruchomi kryzysowe rezerwy gazu?
(Algost/Dreamstime)
bEgjLiuZ

Analizujemy wniosek operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System o uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego - przyznaje ministerstwo. W magazynach PGNiG jest 1,05 mld metrów sześciennych gazu, z tego 413 milionów pozostaje w dyspozycji ministra gospodarki - mówi rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

Gaz-System dwa dni temu złożył wniosek do ministra gospodarki o uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, zgodnie z ustawą o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego.

_ - Musimy mieć takie narzędzie w ręku teraz, a nie kiedy będziemy pod ścianą, żeby móc działać sprawnie operacyjne _ - powiedział w czwartek PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Podkreślił, że w najbliższych dniach operator nie ma zamiaru wprowadzać ograniczeń w poborze gazu. _ Na najbliższe dni nie mamy takiego planu, mamy zwiększony import gazu _ - dodał Chadam.

bEgjLivb

Jak powiedziała Zakrzewska, _ obecnie w ramach obowiązującego kontraktu jamalskiego do Polski trafiają zwiększone ilości gazu z Rosji o ok. 10 mln m sześc. gazu na dobę _. W sumie to mniej więcej tyle, ile otrzymywaliśmy, gdy funkcjonował także kontrakt z RosUkrEnergo. _ Dzięki temu możemy pobierać mniej gazu z magazynów _ - zaznaczyła Zakrzewska. Zastrzegła jednocześnie, że jest to doraźny środek; nie wiadomo, jak długo Gazprom utrzyma zwiększone dostawy. W tej chwili dobowe zużycie gazu wynosi ok. 56 mln m sześc.

*W połowie grudnia *wicepremier, minister gospodarkiWaldemar Pawlakzapowiedział, że wynegocjowane 10 grudnia porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu z Rosji do Polski nie trafi na posiedzenie rządu, zanim nie będzie wiążących uzgodnień między firmami - PGNiG i Gazpromem.Termin spotkania między spółkami ma być ustalony po 10 stycznia.
Na początku ubiegłego roku Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę, a ta wstrzymała tranzyt do Europy. Polski rząd przyjął obowiązujące do dziś rozporządzenie, umożliwiające w razie konieczności wprowadzenie czasowych ograniczeń w poborze gazu ziemnego dla niektórych dużych odbiorców przemysłowych.

Jednak dzięki temu, że Polska wkroczyła w kryzys gazowy z pełnymi magazynami, Gaz-System nie wprowadził żadnych ograniczeń w poborze gazu ziemnego.

bEgjLivh

PGNiG zaś zmniejszyło na kilkanaście dni dostawy dla Zakładów Chemicznych _ Puławy _ i PKN Orlen.

Od tego czasu Polska nie otrzymuje gazu, który do końca 2009 roku miała dostarczać rosyjsko-ukraińska spółka RosUkrEnergo. Polska od kilku miesięcy rozmawia o uzupełnieniu tych dostaw przez Gazprom poprzez aneksowanie kontraktu jamalskiego. Chodzi o zwiększenie dostaw do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie (z obecnych ok. 8 mld m sześc. gazu rocznie) oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 roku.

bEgjLivC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)