Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort nauki wyłonił dwanaście "Inkubatorów Innowacyjności"

0
Podziel się:

Każda uczelnia otrzyma do 1,5 mln zł wsparcia na pomoc naukowcom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Na zdj. Lena Kolarska-Bobińska
Na zdj. Lena Kolarska-Bobińska (Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEUmHGrp

Konkurs został rozstrzygnięty dzisiaj przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którym kieruje Lena Kolarska-Bobińska. Każda uczelnia otrzyma do 1,5 mln zł wsparcia na pomoc naukowcom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Każdy z nagrodzonych Inkubatorów będzie m.in. poszukiwał przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem wyników badań, prowadził bazy danych o realizowanych projektach badawczych i ich zastosowaniu w praktyce. Wyłonione placówki zajmą się również analizą zapotrzebowania rynkowego na konkretne wynalazki, wyceną praw własności przemysłowej, prowadzeniem prac przedwdrożeniowych, a także sprawdzeniem możliwości uzyskania ochrony patentowej.

Nagrodzone uczelnie to: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica, Politechnika Śląska, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Lubelska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Śniadeckich w Bydgoszczy, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnika Krakowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Politechnika Rzeszowska.

bEUmHGrr

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska przypomniała, że w najbliższym okresie w unijnym programie Horyzont 2020 naukowcy będą mieli do wykorzystania 77 mld euro. _ Od nas zależy, jak dobrze wykorzystamy te pieniądze. Wszelkie działania uczelni, które ułatwiają komercjalizację wyników badań są na wagę złota _ - powiedziała.

Dodała, że teraz najważniejszym zadaniem jest budowanie pomostów między nauką a biznesem i przemysłem. _ Te nagrody mają tę współpracę wzmocnić. Jeśli firmy zobaczą, że ze strony uczelni jest podaż, a uczelnie, że jest popyt ze strony firm, to będzie zwiększało ilość badań _ - uważa Kolarska-Bobińska.

Również prof. Bogdan Marciniec z Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego ocenił, że nagrody umożliwiają rozszerzenie działania między nauką i przedsiębiorcami, _ szczególnie w kontekście programu Horyzont 2020 i nowych pieniędzy unijnych _. Podkreślił, że środki z Horyzontu 2020 powinny być kierowane na badania, które mają zastosowanie praktyczne. _ Jestem przedstawicielem nauk podstawowych, ale od samego początku uważam, że trzeba doprowadzić do takich osiągnięć, które byłyby oryginalne w skali światowej, wtedy łatwo jest je wdrażać _ - powiedział prof. Marciniec.

Całkowity budżet programu _ Inkubator Innowacyjności _, który zakończy się w 2015 roku, to 18 mln zł. Jest on adresowany do uczelni i innych podmiotów działających na rzecz nauki, aktywnych w obszarze współpracy pomiędzy nauką i biznesem. O przyznanie środków finansowych w ramach konkursu mogły się ubiegać jedynie te podmioty, które od 1 stycznia 2009 r. do dnia złożenia wniosku miały na swoim koncie co najmniej 15 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (krajowych bądź zagranicznych) oraz sprzedały lub udzieliły licencji na minimum cztery technologie.

bEUmHGrx

Czytaj więcej w Money.pl

bEUmHGrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)