Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort pracy wydał 150 milionów na zmiany w urzędach

0
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia przewiduje premiowanie urzędów za osiągane efekty.

Resort pracy wydał 150 milionów na zmiany w urzędach
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

Wdrażana własnie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia przewiduje premiowanie urzędów podległych ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za osiągane efekty oraz organizowanie programów dla młodych bezrobotnych.

Jak mówił minister, nowelizacja wejdzie w życie za kilka dni. _ Te 150 mln zł mają być wydane przede wszystkim na wsparcie osób młodych. Na ten cel pójdzie największa pula tych pieniędzy - ok. 100 mln _ - zapowiedział na konferencji prasowej w Tarnobrzegu Kosiniak-Kamysz, który jest też liderem podkarpackiej listy PSL do Parlamentu Europejskiego.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia pozwala m.in. na premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty oraz organizowanie programów dla młodych bezrobotnych. Daje też pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy - przewiduje dofinansowanie za zatrudnianie osób młodych i w wieku 50+.

Minister zaznaczył, że urzędy pracy mają czas do 30 maja na przesyłanie propozycji wykorzystania tych środków. _ Te 150 mln zł dla urzędów pracy to szansa na szybkie wprowadzenie tej ustawy. Te zgłoszenia są potrzebne, aby punktowo trafiać z tymi pieniędzmi _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że na pieniądze mogą liczyć wszystkie dobrze przygotowane wnioski, a pod uwagę brana będzie również stopa bezrobocia w danym powiecie. Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia krytykowana jest przez niektórych dyrektorów urzędów pracy. Twierdzą oni, że wiele jej zapisów jest niewykonalnych z powodu m.in. zbyt małej liczby urzędników.

Pytany o to minister pracy, odpowiedział, że wierzy, iż wszystkie zapisy ustawy zostaną zrealizowane przez urzędy, bo _ są one do tego zobligowane . _ Starostowie, jako organ założycielski (urzędów pracy), mogą zawsze zwiększyć zatrudnienie - ja się będę z tego tylko cieszył _ - dodał. Jest mocna i silna werwa do wykonania tej ustawy i to wynika jasno z moich rozmów - nie tylko z dyrektorami, ale też z pracownikami. Nie ma tam postawionych zadań niemożliwych przed urzędami pracy _.

Powiedział również, że jego resort zaproponował zmianę rejestrowania składki zdrowotnej, aby odciążyć pracowników urzędów pracy. Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby rejestracja dla ubezpieczyciela zdrowotnego była jednorazowa i nie musiała być potwierdzana co miesiąc._ - Zmniejszyłaby się biurokracja, a ci pracownicy urzędów, którzy byli tym obciążeni, mogliby zostać przesunięci do innych zadań. Wniosek z tą zmianą wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia, bo to ten resort odpowiada za ubezpieczenia zdrowotne _ - powiedział.

To dobry moment na zmiany

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza nowelizacja wchodzi w życie w dobrym momencie, bo - jak zauważył - ruszyło budownictwo i inwestycje, rośnie też PKB. _ - To wszystko może spowodować, że kreowanie nowych miejsc pracy będzie łatwiejsze i tu musi też punktowo działać urząd pracy _ - podkreślił.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia określa trzy grupy bezrobotnych. Pierwsza to aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Druga to wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży. W trzeciej grupie znajdą się oddaleni od rynku pracy - osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i te, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem. Tą grupą będą się zajmować wspólnie z urzędami pracy prywatne agencje zatrudnienia, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.

W samych urzędach pracy zmiana będzie dotyczyła sposobu pracy zarówno z bezrobotnymi, jak i pracodawcami oferującymi zatrudnienie. Będą oni prowadzeni przez jednego doradcę, który ma być premiowany za skuteczne zatrudnienie bezrobotnych. Nowelizacja daje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnienie bezrobotnych - m.in. grant na telepracę, bon stażowy czy bon na zasiedlenie. Będzie też można uzyskać świadczenie aktywizacyjne, pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy lub na podjęcie działalności gospodarczej. Powstanie Krajowy Fundusz Szkoleniowy zasilany z Funduszu Pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

rynek pracy
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)