Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort skarbu zmierza do modyfikacji planu prywatyzacji PGNiG

0
Podziel się:

W ramach tworzenia holdingu polski monopolista gazowy ma zostać podzielony na siedem, a nie jak wcześniej zakładano, na sześć spółek

Resort skarbu zamierza przedstawić na posiedzeniu KERM modyfikację do rządowego planu prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - poinformowała we wtorek dziennikarzy wiceminister skarbu Barbara Litak-Zarębska.

W ramach tworzenia holdingu polski monopolista gazowy ma zostać podzielony na siedem, a nie jak wcześniej zakładano, na sześć spółek - powiedziała Litak-Zarębska po posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa Uwłaszczenia i Prywatyzacji.

'Nowym elementem w strategii jest podział spółki-matki PGNIG na dwa podmioty. Jednym podmiotem byłby Gaz Polski, który zająłby się prywatyzacją czterech spółek dystrybucyjnych. Natomiast spółka PGNiG prywatyzowałby podmiot poszukiwawczo-wydobywczy' - powiedziała wiceminister.

Jej zdaniem propozycja wydzielenia kolejnej spółki, czyli Polskiego Gazu, jest konieczna, bo gdyby tego nie zrobić, to 'w pewnych obszarach spółki dystrybucyjne konkurowałyby ze spółką-matką PGNiG'.

W ubiegłym roku rząd przyjął program restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG. Zakłada on utworzenie holdingu. Z obecnej spółki zostaną wyłonione cztery spółki dystrybucyjne i jedna poszukiwawczo-wydobywcza. Pozostanie ponadto spółka PGNiG (spółka-matka), która będzie zajmować się przesyłem, magazynowaniem i obsługą dużych międzynarodowych kontraktów. Resort skarbu zaproponuje wydzielenie, z tej ostatniej, spółki Polski Gaz.

Litak-Zarębska powiedziała, że strategia prywatyzacji polskiego sektora gazowego będzie przedmiotem obrad Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów najwcześniej pierwszego marca.

'Najwcześniej pierwszego marca strategia prywatyzacji polskiego sektora gazowego trafi pod obrady KERM-u. Myślę, że do tego czasu będziemy gotowi' - powiedziała.

Strategia prywatyzacji określi ponadto sposób prywatyzacji PGNiG, czyli to, czy spółki zostaną sprzedane bezpośrednio inwestorowi, czy przez giełdę, i jaki odsetek akcji zostanie zaoferowany. Litak-Zarębska nie powiedziała, jaki sposób prywatyzacji zaproponuje resort.

Tworzenie holdingu już się rozpoczęło. Z dotychczasowej struktury PGNiG wyłoniono cztery spółki dystrybucyjne i poszukiwawczo-wydobywczą. Obecnie trwa proces przekazywania aportów.

Resort zapowiedział już, że nie będzie sprzedawał pakietów mniejszościowych spółek powstałych po utworzeniu holdingu z PGNiG.

Rząd planuje uzyskać ok. 20 mld zł wpływów z prywatyzacji czterech spółek dystrybucyjnych i spółki poszukiwawczo-wydobywczej, które zostały wyłonione z PGNiG.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)