Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa śmieciowa
28.06.2013 10:55

Rewolucja śmieciowa. "Większość Polaków popiera"

- Zdaję sobie sprawę, jak ludziom ciężko jest zaakceptować, że tego typu zmiany wymagają trochę pieniędzy od każdego z nas - przyznaje premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Musimy się solidarnie nauczyć niszczenia i utylizacji śmieci, a także lepszego ich wykorzystywania - przekonywał dzisiaj premier Donald Tusk.

Szef rządu na konferencji prasowej w Brukseli, gdzie uczestniczy w szczycie UE mówił, że we wszystkich państwach europejskich, gdzie przeprowadzono rewolucję śmieciową początki były bardzo trudne i powodowały irytację ludzi.

Premier przypomniał, że według badań wyraźna większość Polaków popiera założone skutki ustawy śmieciowej, czyli intensywniejszą segregację śmieci i większy stopień utylizacji.

_ - Większa odpowiedzialność gmin za śmieci plus inwestycje w ich utylizację powinny przynieść względnie szybko pozytywne efekty. Zdaję sobie sprawę jak ludziom ciężko jest zaakceptować, że tego typu zmiany, czyli prawdziwa rewolucja śmieciowa, wymaga jednak wysiłku i trochę pieniędzy od każdego z nas _ - podkreślał.

Wyjaśniał, że właśnie dlatego samorządy w niektórych przypadkach, szczególnie, jeśli chodzi o śmieci niesegregowane, będą oczekiwały większych płatności za wywóz odpadów.

_ - Musimy wziąć kawałek odpowiedzialności za niszczenie tych śmieci, za utylizację, za lepsze wykorzystanie tych śmieci, musimy się jakoś tego wszyscy solidarnie nauczyć _ - powiedział Tusk.

1 lipca samorządy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

Na 2479 gmin w Polsce, 1763 podpisało już umowy na odbiór i zagospodarowywanie odpadów komunalnych. Kolejnych 499 wyłoniło wykonawców i obecnie przygotowywane są odpowiednie umowy. 195 samorządów jest jeszcze w trakcie postępowań przetargowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponownie muszą złożyć deklaracje śmieciowe Do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie zostały rozesłane listy prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, w których przeprasza ona za trudności związane z nową ustawą śmieciową.
Bunt śmieciowy zarządców. Zaszkodzą ludziom? Z kolei w Wałbrzychu do magistratu wpłynęło ponad 8700 deklaracji od mieszkańców i zarządców budynków. To 75 proc. liczby oczekiwanych deklaracji.
Polacy zdezorientowani. Czas ucieka Składanie tzw. deklaracji śmieciowych, niezbędnych do ustalenia wysokości opłat za odbiór śmieci, idzie bardzo opornie.
Tagi: ustawa śmieciowa, śmieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz