Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rewolucja w służbie zdrowia nie wszystkim się podoba

0
Podziel się:

Przyjęte wczoraj przez rząd ustawy z pakietu zdrowotnego określają zasady przekształcania szpitali i zmieniają kwestie refundacji leków.Lekarzom część zapisów się nie podoba, a eksperci przestrzegają przed droższymi lekami.

Rewolucja w służbie zdrowia nie wszystkim się podoba
(PAP/Paweł Kula)

Przyjęte wczoraj przez rząd ustawy z pakietu zdrowotnego określają zasady przekształcania szpitali i zmieniają kwestie refundacji leków. Lekarzom część zapisów się nie podoba, a eksperci przestrzegają przed droższymi lekami.

Forsowane przez minister zdrowia Ewę Kopacz zmiany zyskały wczoraj poparcie rządu. Przewidują one, że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki,będą musiały spłacać ich długi. Chociaż nie będzie obowiązku takiego przekształcenia, samorządy które się na nie zdecydują, otrzymają pomoc finansową z budżetu państwa.

Szpitale jako spółki. Zdaniem rządu to konieczne

Minister Kopacz przekonywała, że przekształcenia są konieczne, aby uszczelnić system finansowania służby zdrowia. Jej zdaniem 75 procent szpitali w Polsce funkcjonuje dobrze.

_ - Komercjalizacja ma być lekiem na rozwiązanie problemu placówek, które są źle zarządzane - _ mówiła minister zdrowia. Dwadzieścia procent szpitali, które mają największe kłopoty finansowe co roku generuje około 7 miliardów długu służby zdrowia.

Ustawy zdrowotne już raz zostały przygotowane przez Sejm, ale w skutek weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie weszły w życie.

_ - Spodziewamy się ostrej debaty, ale naszym celem jest jak najszybsze uwolnienie szpitali od złychprzepisów i od ciężaru długów - _ mówił premier Donald Tusk. Ocenił, że zmiany są odważne i będą wymagały poparcia wszystkich. _ -Rozmawiałem z marszałkiem Sejmu, marszałkiem Senatu i prezydentem. Liczymy w tymprzypadku, ze względu na interes publiczny pacjentów, także na bardzo szybkie i dobrze zorganizowane prace w parlamencie, tak, aby finał był możliwie szybki i dobry dla pacjentów _ -mówił premier.

Zmian boją się jednak rektorzy uczelni prowadzących szpitale kliniczne. Ich zdaniem zapisy oznaczają, że z dotacji na działalność dydaktyczną i naukową uczelnie będą finansować ujemne wyniki szpitali lub ich zobowiązania. _ - Działania te grożą naruszeniem przez rektorów dyscypliny finansów publicznych - _uważa przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, prof. Ewa Małecka-Tendera. **

Urzędowe ceny leków. Jasne reguły czy wyższe ceny?

Druga ważna ustawa w pakiecie ustaw zdrowotnych ma znacznie ograniczyć ceny leków refundowanych. Ewa Kopacz podkreśla, że zamierzeniem rządu jest ograniczenie marż za sprzedaż lekarstw. Rząd ustali sztywne marże zarówno dla hurtowników, jak i dla aptek.

O tym, który lek trafi na listę leków refundowanych będą decydować jasne reguły, a lista będzie ogłaszana w formie obwieszczenia, a nie rozporządzenia. Ma to przyspieszyć czas publikacji listy leków, do których dopłaca budżet państwa.

Zdaniem premiera, ustawa refundacyjna pozwoli na obniżenie cen leków poprzez m.in. zmniejszenie marży hurtowej. _ - Na pewno nie spotka się z miłym przyjęciem ze strony tych, którzy handlują lekami - _ powiedział.

Entuzjazmu premiera i minister Kopacz nie podziela jednak część ekspertów. Według Mariusza Ignatowicza z PricewaterhouseCoopers, ustawa refundacyjna doprowadzi do tego, że pacjenci zapłacą za leki więcej.

- _ Przyjęcie takich zapisów oznacza wzrost kosztów współpłacenia pacjentów. Nie należy tego mylić z cenami, które jeśli nawet spadną, nie przełoży się to na kwoty, które pacjent będzie musiał zapłacić w aptece za lek refundowany. Obniży się także dostępność leków, ze względu na to, jakimi kłopotom poddane będą hurtownie i apteki _ - uważa Ignatowicz.

Zdrowotna ofensywa rządu trwa. Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami

Już we wtorek rząd przyjął pierwszą część ustaw z pakietu zdrowotnego . Wprowadzają one m.in. dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet.

_ - Kierunek był dobry, ale przedstawione rozwiązania stanowią zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków - _ ocenia jednak prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Szczególnie krytycznie odniósł się do likwidacji stażu i egzaminu lekarskiego. _ - Tylko w kontakcie z pacjentem da się wykształcić dobrego lekarza praktyka - _ podkreślił.

Według dyrektora ds. medycznych Pleszewskiego Centrum Medycznego Ryszarda Bosackiego, likwidacja staży wymaga zmian systemowych w kształceniu. _ - Są w Europie kraje, gdzie nie ma staży po studiach, ale tam jest tak przeorganizowane szkolenie, że na ostatnim roku studiów przyszli lekarze są kierowani do szpitali, a opiekują się nimi asystenci _ - powiedział.

Z lepszym przyjęciem środowiska lekarskiego spotkał się natomiast projekt e-recept i e-skierowań oraz utworzenie platformy internetowej udostępniającej usługi i zasoby cyfrowe rejestrów medycznych. Ryszard Bosacki zastrzega jednak, że przy obecnym systemie informatyzacji w Polsce ten kierunek ma małe szanse sprawdzenia się w praktyce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t73852.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pakiet;zdrowotny;przyjety;nic;nie;zatrzyma;reformy,211,0,692691.html) Pakiet zdrowotny przyjęty. Nic nie zatrzyma reformy? Zmiany forsowane przez minister Kopacz dotyczą m.in. komercjalizacji szpitali, odszkodowań za błędy lekarskie i leków refundowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lekarze;ostrzegaja;rzadowe;ustawy;sa;zagrozeniem,38,0,692774.html) Lekarze ostrzegają: Rządowe ustawy są zagrożeniem Naczelna Rada Lekarska ocenia rządowy pakiet zdrowotny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)