Notowania

Rewolucja w spółkach Skarbu Państwa. Minister odsłania karty

Mikołaj Budzanowski powiedział, że celem przeglądu spółek córek, jest likwidacja lub sprzedaż części z nich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe/kghm.pl)

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że celem przeglądu spółek córek, podlegających spółkom Skarbu Państwa, jest likwidacja lub sprzedaż części z nich. Ma też powstać jednolity sposób nadzorowania spółek i agencji przez ministrów.

_ - Rozpoczęty kilka tygodni temu projekt ma na celu przegląd wszystkich spółek, tak jak Elewarr - to jest spółka córka, spółki wnuczki - aby bezwzględnie w konkretnym czasie, w ciągu kilku miesięcy doprowadzić albo do likwidacji części spółek, albo do ich sprzedaży _ - powiedział w radiowej Trójce Budzanowski.

Zdaniem szefa resortu skarbu w wielu przypadkach spółki córki - takie jak hotele, przychodnie, czy uzdrowiska - nie mają nic wspólnego z podstawową działalnością spółek, do których należą. _ PGE, PGNiG, czy Orlen, KGHM tego typu spółek nie potrzebują mieć w swoim zasobie i powinny zostać zlikwidowane, bądź sprzedane _ - powiedział.

Pytany, czy pracuje nad przepisami, które mają na celu ukrócenie nepotyzmu w spółkach, powiedział, że trwają prace nad rozwiązaniami, które będzie można wprowadzić w drodze ustawy. Równocześnie dodał, że jest przygotowywany _ jednolity sposób nadzorowania _ spółek Skarbu Państwa i agencji podporządkowanych poszczególnym ministrom.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ napisał, że resort skarbu chce w największych firmach z udziałem Skarbu Państwa ograniczyć liczbę spółek od nich zależnych i dlatego zlecił ich audyt. Według gazety Budzanowski w piśmie z początku sierpnia zobowiązał reprezentantów SP w 19 największych firmach do przeprowadzenia analizy, która ma pokazać liczbę spółek córek, ich znaczenie w korporacji oraz wpływ na wykonywanie podstawowej działalności.

Według _ DGP _ 19 wspomnianych firm ma w sumie ok. 600 spółek córek. Gazeta podała, że pod lupą są też płace.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m209422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/budowa;elektrowni;atomowej;w;polsce;oto;pomysl;resortu;skarbu,102,0,1128038.html) Giganty z GPW sfinansują projekt za 50 miliardów złotych? Minister skarbu Mikołaj Budzanowski wymienia takie spółki jak PGE, KGHM, Tauron, czy Enea.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m240067.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/sprzedaz;akcji;pko;bp;resort;skarbu;finalizuje;transakcje,72,0,1126728.html) Sprzedaż akcji PKO BP. Resort zmienia zdanie? Pojawiają się różne doniesienia na temat liczby akcji. Sprawdź, jak reaguje ich kurs.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m205954.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;uzdrowisk;w;polsce;bedzie;wazne;spotkanie,204,0,1123532.html) Sprywatyzują uzdrowiska? Jest ważny termin _ - 25 lipca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w sprawie planowanej prywatyzacji uzdrowisk - _ zapowiedział Bolesław Piecha.
Tagi: prywatyzacja spółek skarbu państwa, ministerstwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz