Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rezygnacja z atomu zwiększy zależność od Rosji?

0
Podziel się:

Rosyjski gaz ziemny pokrywa teraz 38 procent niemieckiego zapotrzebowania.

Rezygnacja z atomu zwiększy zależność od Rosji?
(gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bEChqNkR

_ - Wdrażane obecnie radykalne reformy niemieckiej energetyki, polegające na całkowitej rezygnacji z energii atomowej i zastąpieniu jej energią ze źródeł odnawialnych, zwiększą zależność Niemiec od dostaw gazu z Rosji _ - ostrzegł ekonomista Hans-Werner Sinn.

_ - Jeżeli zgodnie z zapowiedziami wyłączymy nasze czynne jeszcze elektrownie atomowe i przestawimy się całkowicie na prąd z wiatru i słońca, to zależność od Rosji zwiększy się, a bezpieczeństwo dostaw spadnie _ - napisał Sinn w komentarzu opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika _ Wirtschaftswoche _. Sinn jest szefem renomowanego monachijskiego instytutu badań nad gospodarką Ifo.

Jak tłumaczy ekonomista, ze względu na uwarunkowane pogodą nieregularne dostawy energii elektrycznej wytwarzanej z OZE konieczne jest stworzenie rezerw energetycznych. By zapewnić dostawy prądu także w czasie, gdy brak wiatru i słońca, Niemcy muszą mieć sieć zbiorników na metan oraz elektrownie na gaz.

bEChqNkT

Jedynym ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tych elektrowniach gazu z Rosji. _ - Tylko rosyjski gaz może być wyjściem. Wszystkie inne pomysły to mrzonki _ - uważa Sinn. Przed zbytnim uzależnieniem Niemiec od dostaw gazu z Rosji ostrzegł na początku tygodnia premier Donald Tusk.

Sprowadzany z Rosji gaz ziemny pokrywa obecnie w 38 proc. niemieckie zapotrzebowanie na to paliwo. 26 proc. zużywanego w Niemczech gazu pochodzi z Norwegii, 6 proc. z Danii i Wielkiej Brytanii, a 10 proc. z własnych zasobów. Rząd Angeli Merkel zdecydował w 2011 roku, że do 2020 roku zostaną zamknięte wszystkie elektrownie atomowe. Obecnie około jednej czwartej wykorzystywanej w Niemczech energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, 16 proc. z elektrowni atomowych, a 11 z elektrowni na gaz.

Czytaj więcej w Money.pl

bEChqNlu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)