Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rokita
03.07.2005 13:03

Rokita: Będziemy tylko w takim rządzie, który wprowadzi podatek liniowy

Jan Rokita, lider Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że jego partia nie będzie uczestniczyć w rządzie, który nie potrafi podjąć dwóch fundamentalnych dla Polski wyzwań: przywrócenia uczciwości w polityce i radykalnego obniżenia podatków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jan Rokita, lider Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że jego partia nie będzie uczestniczyć w rządzie, który nie potrafi podjąć dwóch fundamentalnych dla Polski wyzwań: przywrócenia uczciwości w polityce i radykalnego obniżenia podatków.

Natomiast PiS, potencjalny koalicjant, nie jest zwolennikiem proponowanego przez PO 15-procentowego podatku liniowego.

"Z pewnością nie będziemy uczestniczyć w żadnym rządzie, który będzie rządem klęski i nie będzie w stanie tych dwóch fundamentalnych dla dzisiejszej polskiej rzeczywistości wyzwań podjąć. To nie ulega wątpliwości" - powiedział Rokita w programie Radia Zet "Siódmy dzień tygodnia". - "Albo będziemy rządzić, aby zmienić Polskę na lepsze, albo nie będziemy rządzić" - podkreślił.

Na wątpliwość prowadzącej audycję Moniki Olejnik, że pomysł PO wprowadzenia podatku liniowego 3 razy 15 proc. "chyba nie ma szans na przejście", Rokita odparł: "Jestem przekonany, że rząd będzie bez Platformy w takim razie".

Kiedy później poproszono uczestniczącego w audycji wicemarszałka Sejmu Kazimierza Ujazdowskiego z PiS o ustosunkowanie się do tej wypowiedzi, Rokita zastrzegł: "Ja nic o PiS-ie nie mówiłem. Ja mówiłem o tym, że współuczestnictwo PO w rządzeniu jest możliwe tylko wtedy, kiedy jest szansa na zasadnicze obniżenie podatków. Bez tego w ogóle nie ma mowy".

Ujazdowski powiedział z kolei, że jego partia będzie "szukać możliwości obniżenia podatków dla podstawowej grupy podatników". "Trzeba przede wszystkim obniżyć obecny próg 19. proc. do poziomu 17-16 proc., nie podwyższając VAT-u na produkty podstawowe" - dodał.

Celem PO jest wprowadzenie 15 proc. podatku CIT, PIT i VAT (3x15). Rokita dodał, że osiągnięcie docelowych stawek być może trzeba będzie rozłożyć w czasie.

"Chcielibyśmy wprowadzić zmianę 3x15 proc., a gdyby to się nie udało pierwszego dnia po przejęciu władzy, to będzie celem w bardzo szybkim procesie dochodzenia" - powiedział, zastrzegając, że zmiany stawek podatkowych nie mogą oznaczać zmniejszenia wpływów z podatków do budżetu.

Podobnie wypowiedział się w czwartek Zbigniew Chlebowski z PO. Przedstawiając na konferencji Konfederacji Pracodawców Polskich program gospodarczy swego ugrupowania wyjaśnił, że PO w pierwszym roku po ewentualnym dojściu do władzy chce 15 proc. stawką objąć PIT i CIT, a w drugim roku wprowadzić 15 proc. stawkę podatku VAT.

Tagi: rokita, wybory, pis, ujazdowski, kampania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz