Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. Coraz mniej producentów truskawek

0
Podziel się:

Rolnicy rezygnują z uprawy tych owoców, bo jest pracochłonna i jest to roślina bardzo wrażliwa na pogodę, choroby i szkodniki.

Rolnictwo w Polsce. Coraz mniej producentów truskawek
(var resa/CC/Flickr)

W Pomorskiem od kilkunastu lat zmniejsza się liczba producentów truskawek. Zwiększa się natomiast średnia powierzchnia upraw tych owoców. Do Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek należy ok. 100 plantatorów, kilkanaście lat temu było ich 225.

Prezes Spółdzielni Producentów Truskawek Kaszubskich Andrzej Klasa powiedział, że jest mniej plantacji, ale można zaobserwować wzrost średniej powierzchni upraw. _ Prowadzona jest też coraz bardziej intensywna uprawa, co przekłada się też na wyższe plony _ - dodał.

Poinformował, że obecnie średnia powierzchnia plantacji wynosi ok. 2-3 ha; ok. 2000 r. było to ok. 1,2 ha. Dodał, że 20 lat temu ogólna powierzchnia upraw truskawek na Kaszubach wynosiła ok. 1,5 tys. ha. Szacuje, że teraz to może być ok. 1 tys. ha.

Tłumaczy, że rolnicy rezygnują z uprawy tych owoców, bo jest pracochłonna i jest to roślina bardzo wrażliwa na pogodę, choroby i szkodniki. _ Potrzebna jest siła robocza, której brakuje; kiedyś można było znaleźć ludzi do pracy wśród mieszkańców, teraz nie ma chętnych _ - dodał.

Zauważył, że wielu plantatorów prowadzi bardzo specjalistyczne plantacje, np. mają deszczownię (dbają o odpowiednie nawodnienie gleby), w przypadku spadku temperatury przykrywają plantacje włókniną.

Powiedział, że zmienił się też profil produkcji truskawek; przez wiele lat dominowała uprawa odmiany tzw. przemysłowej, z której rolnicy ze względów ekonomicznych rezygnują i wybierają odmianę tzw. deserową.

Truskawka Kaszubska lub Kaszbsk" Malna jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej w 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Był to pierwszy w woj. pomorskim a 13 w kraju produkt, który spełniał unijne warunki.

Klasa poinformował, że spośród ok. 100 plantatorów należących do Kaszubskiego Stowarzyszenia Plantatorów, połowa ma plantacje certyfikowane. Dodał, że zwiększa się liczba plantatorów prowadzących takie plantacje. _ Certyfikat pozwala na używanie nazwy +truskawka kaszubska+ przy sprzedaży owoców; producenci nieposiadający certyfikatu nie mogą przy sprzedaży podawać informacji, że sprzedają +truskawkę kaszubską+ _ - wyjaśnił.

Według niego w tym roku truskawek kaszubskich w sprzedaży można się spodziewać w czerwcu.

Stowarzyszenie informuje na swojej stronie, że ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od innych gatunków większa zawartość cukru w owocach. Ma na to wpływ specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, głównie występujące tu latem dobowe wahania temperatury - chłodne noce i upalne dnie.

Dokładnie nie wiadomo, jakie były początki uprawiania truskawek na Kaszubach. Pewne jest, że zostały sprowadzone na ten obszar na początku XX wieku, jednakże historia ta do dziś nie jest do końca jasna.

Od lat 70. ubiegłego wieku organizowane jest święto Truskawkobrania, które jest największą imprezą plenerową na Kaszubach. Odbywa się każdego roku w czerwcu na Złotej Górze koło Kartuz.

Na początku polskiej prezydencji w lipcu 2011 roku podczas sesji plenarnej z wystąpieniem premiera Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek dostarczyło i rozdało na terenie parlamentu 3500 kg świeżych truskawek kaszubskich.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)