Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. Dobre zbiory miodu lipowego w Małopolsce

0
Podziel się:

Nie co roku lipa nektaruje tak intensywnie. To samo tyczy się spadzi z liści tego drzewa. W poprzednim sezonie miodu lipowego było mniej niż przeciętnie.

Rolnictwo w Polsce. Dobre zbiory miodu lipowego w Małopolsce
(Szymon Blik/REPORTER)

W obecnym sezonie małopolscy pszczelarze cieszą się dobrymi zbiorami miodu lipowego. Jak co roku zebrano też wiele miodu wielokwiatowego - poinformował Mateusz Morawski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.

Pszczelarze dysponują zarówno miodem lipowym nektarowym (z kwiatów lipy), jak i miodem ze spadzi liściastej lipy. - _ Nie co roku lipa nektaruje tak intensywnie. To samo tyczy się spadzi z liści tego drzewa. W poprzednim sezonie miodu lipowego było mniej niż przeciętnie _ - powiedział Morawski.

Podkreślił, że tym roku będzie też miód ze spadzi iglastej - głównie jodłowej na południu Polski. - _ Cieszy nas to, ponieważ w ubiegłym sezonie miodu spadziowego w naszym regionie praktycznie nie było. Teraz jest, ale wciąż nie można mówić o jego dostatku - to z powodu sierpniowych upałów, które zahamowały produkcję spadzi _ - powiedział przedstawiciel Związku.

Z powodu późnej wiosny zabraknie miodów powstających o tej porze roku: mniszkowego i rzepakowego. Warunki atmosferyczne opóźniły rozwój rodzin pszczelich i te nie zdążyły wytworzyć miodu wiosennego. Nie dopisał też miód akacjowy. W jego zbiorach małopolskim pszczelarzom przeszkodziły obfite deszcze, jakie wystąpiły w czasie kwitnienia akacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzegają przed tanim miodem z Chin Według organizacji rolników z UE, Bruksela powinna nałożyć dodatkowe cła na ten produkt.
Długa zima zabiła co piątą pszczołę Długa zima zabiła co piątą pszczołę. Te, które przetrwały, są bardzo osłabione, a mają co robić.
Znów problem z pszczołami. Droższy będzie... Ok. 15 proc. rodzin pszczelich stracili dolnośląscy pszczelarze z powodu długiej i mroźnej zimy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)