Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. "Dokonania w ciągu ostatnich 20 lat są imponujące"

0
Podziel się:

- Nie jest to obraz raju, ale krainy wytężonej, lecz owocnej pracy - ocenia prezydent Bronisław Komorowski polskie rolnictwo.

Rolnictwo w Polsce. "Dokonania w ciągu ostatnich 20 lat są imponujące"
(eecpoland.eu)
bFdMtwzV

- _ Obraz dokonań polskiego rolnictwa w minionych dwóch dekadach jest imponujący. Nie jest to obraz raju, ale krainy wytężonej, lecz owocnej pracy _ - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas głównych uroczystości dożynek jasnogórskich.

Zwracając się do uczestników uroczystości, m.in. tysięcy rolników, prezydent nawiązał do słów pieśni _ Panie dobry, jak chleb _, autorstwa obecnego tego dnia na Jasnej Grze biskupa Józefa Zawitkowskiego z Łowicza. Przypomniał, że gdy pieśń ta powstała w 1987 roku, jej słowa były otuchą dla narodu. Jak mówił, dzisiaj są to słowa uwielbienia i wdzięczności - także za odzyskaną ojczyznę i wolność.

Komorowski przypomniał, że dzięki niezłomności rolników, spośród krajów b. bloku wschodniego tylko w Polsce zachowała się prywatna własność ziemi. Zaznaczył, że ta niezależna postawa rolników stała się jednym z fundamentów dzieła Solidarności. _ - Dzisiaj ta ziemia, która w przeszłości stawała się ołtarzem najwyższej ofiary, jest naszym wspólnym dziedzictwem, wspólnym zadaniem i wyzwaniem _ - mówił prezydent.

bFdMtwzX

_ - Powinniśmy dostrzec i docenić zmiany, które dokonały się na polskiej wsi wysiłkiem polskich rolników. Na wsi, w gospodarstwach, najlepiej widać, co znaczy mądre i dobre zagospodarowywanie odzyskanej wolności. Przeszliśmy razem trudne chwile, bolesne procesy, ale dziś mamy powody do dumy _ - dodał.

Wymieniał, że polskie rolnictwo i hodowla konsekwentnie umacniają pozycję na rynkach, młodzież wiejska jest coraz lepiej wykształcona, na wsi wciąż budowane są nowe domy, powstają wodociągi, oczyszczalnie i inne rozwiązania poprawiające jakość życia, rośnie liczba maszyn i samochodów, a także długość dobrych dróg.

_ - Zwiększają się także zbiory i plony, zwiększają się możliwości dobrego i godnego życia na polskiej wsi _ - podkreślił Komorowski. Ocenił, że sukcesy te są głównie zasługą pracy samych rolników, ale też wszystkich kolejnych rządów, które tworzyły warunki korzystne dla rolnictwa zwłaszcza w ramach UE, a także _ odważnej decyzji o uczestnictwie Polski w integracji europejskiej _.

Prezydent zastrzegł również, że nie wszystko się udało. Mówił, że największym wyzwaniem pozostaje tworzenie na wsi nowych miejsc pracy, osiągnięcie samodzielności finansowej polskich gospodarstw. _ - Wymaga to szukania nowych zajęć, zawodów, form aktywności gospodarczej. Wymaga wysiłku i odwagi, ale też już widać, że przynosi to dobre rezultaty. Jako naród, rodziny, jednostki, nie będziemy istnieli bez pracy. Potrzeba więc wypracowania strategii rozwoju poprzez pracę, także pracę polskiego rolnika _ - zaznaczył.

bFdMtwAd

Za ważne zadanie uznał prezydent ponadto znalezienie warunków rozwoju mniejszych gospodarstw. Trzeba tworzyć warunki dla łączenia uprawy ziemi z działalnością pozarolniczą - zaznaczył. Jako smutną pozostałość po czasach PRL wskazał osiedla popegeerowskie, w których kolejne pokolenie dorasta w _ kulturze bezrobocia _. Podkreślił, że to zadanie dla polityków, samorządów, organizacji pozarządowych, samych rolników i wszystkich w Polsce.

Prezydent przypomniał też, że podczas wizyty w Polsce w 1987 r. Jan Paweł II zwracał się do rolników słowami: _ - Ziemia, i ten który ją uprawia i jego praca, stają się szczególnym obrazem Boga i kluczem do zrozumienia jego królestwa. I to jest także potwierdzeniem pośrednim, ale ogromnie głębokim, godności pracy na roli. Model chłopa lub chłoporobotnika pracującego z małym skutkiem, a ponad siły, winien być zastąpiony modelem wydajnego i niezależnego producenta świadomego i umiejącego korzystać nie gorzej niż inni z dóbr kultury i zdolnego do jej pomnażania _.

_ - W moim przekonaniu wspólnym wysiłkiem jesteśmy coraz bliżej urzeczywistnienia się tych papieskich marzeń i tych papieskich myśli _ - skonkludował Komorowski.

Prezydent zaprosił też zgromadzonych na prezydenckie dożynki w Spale.

bFdMtwAe
Czytaj więcej w Money.pl
Polskie jabłka mają szanse w Chinach? Związek Sadowników będzie ubiegał się o unijne pieniądze na promocję jabłek w Chinach i w krajach Zatoki Perskiej. Polska jest pierwszym producentem tych owoców w UE, a na eksport trafia niemal jedna trzecia całej produkcji.
Owce uratują Jurę Krakowsko-Częstochowską? Wieloletnie zanikanie rolnictwa skutkuje ponownym zarastaniem terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Aby chronić tamtejsze krajobrazy, do pracy zaprzęgnięto owce.
Piechociński wzywa rolników do zmian Wicepremier apeluje do rolników o tworzenie grup producenckich i spółdzielni, rozszerzanie działalności na przetwórstwo a nawet handel.
bFdMtwAy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)