Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rolnicy nie poradzą sobie ze składką zdrowotną

0
Podziel się:

Politycy spierają się o to, kto powinien zająć się KRUS.

Rolnicy nie poradzą sobie ze składką zdrowotną
(PAP/Jacek Turczyk)

Ekonomista Banku Zachodniego Piotr Bielski z zadowoleniem przyjął wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składek zdrowotnych dla rolników. Trybunał uznał, że finansowanie z budżetu państwa tych składek - bez względu na status materialny rolników - jest niezgodne z konstytucją.

Kluby parlamentarne nie są za to zgodne co do tego, kto powinien zająć się sprawą składek zdrowotnych rolników. Zdaniem Piotra Bielskiego decyzja sędziów w tej sprawie jest słuszna i zgodna z _ prawidłami ekonomicznymi _.

POSŁUCHAJ PIOTRA BIELSKIEGO:

Ekonomista BZ WKB dodał również, że w Polsce jest jeszcze sporo podobnych świadczeń, które należałoby zmienić.

Do tej pory sprawę składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników regulowały przepisy z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nimi, składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa niezależnie od przychodów rolników.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o składkach rolników mają być zmienione w ciągu 15 miesięcy. Uznał bowiem, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest niezgodne z konstytucją. Sprawę do Trybunał skierował tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski.

W ocenie RPO, którą przedstawił Lesław Nawacki z Biura Rzecznika, według konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej, zobowiązania poszczególnych osób powinno być uzasadnione sytuacją, w jakiej się znajdują.

POSŁUCHAJ LESŁAWA NAWACKIEGO:

Zgodnie z obecnymi przepisami, składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa niezależnie od przychodów rolników. Przedstawiciel Sejmu, poseł Jacek Żalek poparł wniosek Rzecznika Spraw Obywatelskich dodając, że coraz więcej osób korzysta z systemu opieki zdrowotnej. Jego zdaniem przybywa ludzi starszych, a ubywa aktywnych zawodowo, którzy zasilają system składkami.

Według posła Jacka Żalka, trzeba będzie teraz pracować nad nowym systemem ubezpieczeń zdrowotnych dla obywateli. **

POSŁUCHAJ POSŁA ŻALKA:


Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Leszek Korzeniowski (PO) powiedział, że wyrok Trybunału, to _ pewnego rodzaju cios, z którym trzeba będzie sobie poradzić _. Jak podkreślił, termin 15 miesięcy - który wskazał TK - zmusi ministra rolnictwa do podjęcia zdecydowanych rozwiązań w sprawie KRUS. - _ Piłka leży teraz po stronie ministra rolnictwa, bo wcześniejsza reforma KRUS była minimalna _ - ocenił.

- _ Jest pewną rzeczą, że część gospodarstw rolnych, które obecnie funkcjonują w ramach KRUS, absolutnie nie będzie w stanie poradzić sobie finansowo z normalną składką zdrowotną, trzeba będzie rozważyć system ubezpieczeń socjalnych _ - powiedział Korzeniowski.

Jak dodał, w najgorszej sytuacji - po decyzji TK - będą rolnicy posiadający 1-5 hektarów. - _ Ich żadną miarą nie stać na płacenie na ZUS, dla nich musi być stworzona jakaś inna forma - np. ubezpieczenia socjalne, albo coś w rodzaju ubezpieczeń dla bezrobotnych _ - podkreślił polityk PO.

Rzecznik klubu PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział, że władze klubu oficjalnie odniosą się do wyroku TK po otrzymaniu uzasadnienia wyroku. - _ Mamy 15 miesięcy, żeby przygotować nowy projekt, na pewno będziemy w najbliższym czasie pracować _ - zaznaczył.

Wiceszefowa PiS Beata Szydło podkreśliła, że z komentowaniem wyroku należy poczekać do czasu wydania przez Trybunał uzasadnienia. - _ Jeżeli jest takie zobowiązanie to Sejm będzie musiał się tą sprawą zająć _ - powiedziała na konferencji prasowej. - _ To kolejne zwrócenie rządowi uwagi, że do tej pory nie zajął się tym, czym miał się zająć. PO przecież głosiła, że będzie przeprowadzała reformy _ - zaznaczyła Szydło.

Posłanka PiS zwróciła uwagę na _ nierówne traktowanie _ w ramach systemu KRUS. - _ Jest powszechnie znaną prawdą, że KRUS płacą nie tylko ci rolnicy, którzy rzeczywiście mają niskie dochody, ale są też tacy, którzy nie powinni go płacić _- oceniła.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski podkreślił, że RPO zaskarżył tylko jedną grupę - rolników - z tych wszystkich, do których państwo dopłaca. Wśród uprzywilejowanych wymienił np. górników i przedstawicieli służb mundurowych, którzy mają wcześniejsze emerytury. - _ Gdyby ktoś zaskarżył emerytury służb mundurowych, górników itd., to decyzja TK byłaby identyczna, bo nie może być inaczej _ - powiedział dziennikarzom w Sejmie polityk.

Jego zdaniem, gdyby zmieniono przepisy, tak by rolnicy płacili z własnej kieszeni składki zdrowotne byłoby to sprzeczne z konstytucją. Według niego wynikać to będzie z faktu, że byliby oni jedyną grupą, która nie mogłaby sobie odpisać tej składki od podatku. Jak wyjaśniał, bierze się to stąd, że rolnicy nie płacą podatku dochodowego, tylko ryczałtowy podatek rolny.

- _ Byłoby bez sensu, gdybyśmy pracowali tylko nad przepisami dotyczącymi tej grupy. Reforma tego typu musi być komplementarna. Czekam na rozwiązania minister zdrowia, jak widzi to w stosunku do innych grup, bo nie można teraz zajmować się rolnikami tylko, dlatego, że RPO zaskarżył przepisy dotyczące tej grupy _ - powiedział Żelichowski.

Poseł PSL zastanawia się, czy 60 proc. z 1,5 mln rolników mających niewielkie gospodarstwa wielkości 1-2 ha nie powinno być zaliczonych do osób bezrobotnych. Zwrócił uwagę, że za osoby zarejestrowane w urzędach pracy właśnie, jako bezrobotne państwo płaci składki zdrowotne. - _ W moim przekonaniu jak dobrze policzymy, to 1-2 hektarowe gospodarstwo nie przynosi dochodów, czyli osoby je prowadzące są jakby bezrobotne _ - stwierdził polityk.

Jak poinformował KRUS składka na ubezpieczenia zdrowotne wszystkich rolników w I półroczu 2010 roku wyniosła 1 mld 559 mln zł. Składki były płacone za 1 mln 482 tys. osób. Składki odprowadzane są z budżetu państwa od 1999 .

Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne rolników płacone są przez nich samych. Składki obowiązkowe płacą ci, którzy mają ponad 1 ha przeliczeniowy ziemi. Ci, którzy mają od 1 ha do 50 ha płaca 71 zł miesięcznie; posiadacze od 50 do 100 ha - 156 zł. Dla osób posiadających od 100 do 150 ha jest to 241 zł, a posiadacze od 150 do 300 ha jest to 325 zł miesięcznie. Dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym objęte są osoby, które mają mniej niż 1 ha przeliczeniowy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t89892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;nie;zlikwiduje;krus,32,0,581664.html) Rząd nie zlikwiduje KRUS Boni: Ewentualne zmiany w systemie będą zależne od dochodów jakie wykazują rolnicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/masz;szklarnie;plac;jak;przedsiebiorca,101,0,621669.html) Masz szklarnie, płać jak przedsiębiorca Zdaniem resortu finansów obecne podatki to relikt przeszłości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t90453.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/psl;na;wlasna;reke;chce;zmieniac;zus,250,0,584698.html) PSL na własną rękę chce zmieniać ZUS To odpowiedź na projektowaną przez Tuska reformę rolniczego KRUS-u.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)