Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rolnicy po ciężkiej zimie. Wiele plantacji nie do uratowania

0
Podziel się

W wielu gospodarstwach mróz zniszczył 100 proc. zasiewów pszenicy.

Rolnicy po ciężkiej zimie. Wiele plantacji nie do uratowania
(Martin Pettitt/CC/Flickr)
bDTXUNwB

Stan przezimowania zasiewów jest zły. Największe straty poniosła pszenica i rzepak, a mniejsze - żyto - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. W wielu gospodarstwach mróz zniszczył 100 proc. zasiewów pszenicy.

_ Przeprowadzone przez IUNG PIB oceny stanu zasiewów po zimie w III dekadzie marca potwierdziły, że największe zniszczenia łanów zbóż ozimych i rzepaku ozimego przez mróz wystąpiły w wymienionych w poprzednim komunikacie województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, lubelskim, śląskim i pomorskim. W przypadku zbóż gatunkiem najsilniej dotkniętym była pszenica _ - napisano.

_ W wielu gospodarstwach leżących w wymienionych województwach doszło do 100 proc. zniszczenia zasiewów tego gatunku. Tylko pszenice o najwyższej mrozoodporności przetrwały, chociaż także one były silnie lub bardzo silnie uszkodzone. Uszkodzenia pszenżyta były mniejsze niż pszenicy, ale w rejonach bezśnieżnych w okresie mrozów na wielu polach stopień zniszczenia także sięgał 100 proc. Uszkodzenia żyta, które obserwowano na początku marca są raczej niegroźne i w niewielkim stopniu powinny wpłynąć na poziom plonów tego gatunku _ - dodano.

bDTXUNwD

Z komunikatu wynika, że oceny wykonane w III dekadzie marca wykazały, iż ze względu na głębokie przemrożenie gleby, uszkodzeniu uległy systemy korzeniowe rzepaku i w związku z tym wielu plantacji tego gatunku nie da się uratować.

_ Reasumując należy powtórzyć, że przeprowadzone w III dekadzie marca oceny potwierdziły bardzo zły stan zasiewów po zimie w rejonach, w których nie było dostatecznych opadów śniegu w okresie poprzedzającym mrozy w końcu styczniu i w lutym. Zakres zniszczeń w rejonach bezśnieżnych na ogół przekracza 60-70 proc., a w wielu gospodarstwach jest to nawet 100 proc. Biorąc zatem pod uwagę dotychczas zebrane informacje można uznać za właściwe szacunki wskazujące na to, że areał przesiewów znacznie przekracza 1 mln ha _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą zmusić Brukselę, by dała dwa razy więcej Unijna dopłaty dla rolników bardzo się różnią: od poniżej 100 euro za hektar na Litwie do ponad 400 euro w Holandii, Belgii i na Malcie.
Nowy podatek dla rolników. Rząd już pracuje Ministerstwo Finansów pracuje nad założeniami do ustawy o podatku dochodowym od działalności rolniczej.
bDTXUNxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)