Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy protestowali w Szczecinie. Nie podoba im się rząd

0
Podziel się:

Wczoraj późnym wieczorem rolnicy protestujący od zeszłego tygodnia w Szczecinie przeciwko - jak mówili - złej polityce rolnej rządu, zawiesili protest.

Rolnicy protestowali w Szczecinie. Nie podoba im się rząd
(JoostJB/CC/Flickr)

Wczoraj późnym wieczorem rolnicy protestujący od zeszłego tygodnia w Szczecinie przeciwko - jak mówili - złej polityce rolnej rządu, zawiesili protest. Przed południem kilkadziesiąt ciągników rolniczych przejechało ulicami miasta.

Jak powiedział Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, rolnicy rozjeżdżają się do domów. Protest został zawieszony do początku lipca. - _ Otrzymaliśmy zapewnienie, że na początku lipca przyjedzie do Szczecina minister Sawicki i będzie rozmawiał o naszych postulatach. Najważniejsze nasze postulaty nie zostały spełnione. _

Kosmal dodał, że rozmowy rolników prowadzone wczoraj z władzami Agencji Nieruchomości Rolnych przyniosły pewne rozwiązania, udało się m.in. wynegocjować przedłużenie umów dzierżawnych czy zabezpieczyć prawo pierwokupu ziemi.

W rozmowach brał udział m.in. prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz i przedstawiciele protestujących rolników.

Wczoraj przed południem ciągniki wyruszyły sprzed siedziby szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych i przejechały ulicami miasta, blokując ruch. Na maszynach rolniczych zawieszono kartki z napisem: _ własność banku _. Do większości z nich przymocowano także biało-czerwone flagi.

Rolnicy protestowali m.in. przeciwko temu, że ziemia - ich zdaniem - trafia w ręce dużych korporacji z obcym kapitałem, zamiast do zachodniopomorskich gospodarzy, których nie stać na jej zakup.

Protestujący domagają się także uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także dopłat do kredytów na zakup ziemi. Protestujący chcą konsultacji społecznych w sprawie projektowanych zmian opodatkowania gospodarstw.

Wśród postulatów jest także zwiększenie limitów i zwrotu pełnej akcyzy za paliwo rolnicze, zrównanie dopłat obszarowych z krajami tzw. starej UE i dopłat do kredytów na zakup ziemi. Rolnicy chcą również pełnej informacji na temat ustaleń z Komisją Europejską na temat zmniejszenia płatności bezpośrednich.

Czytaj więcej o sprawach rolników
Ostry protest rolników. Ciągniki na ulicach Przed siedzibą szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) zachodniopomorscy rolnicy kontynuują rozpoczęty wczoraj protest.
Rotacyjna okupacja urzędu. Przez mrozy Protestujący domagają się od rządu pomocy dla rolników poszkodowanych przez mrozy.
Ile zapłacą rolnicy? Marek Sawicki poinformował, że premier Donald Tusk przedstawił rozwiązanie pośrednie między propozycjami PSL a resortu zdrowia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)