Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnik
03.03.2009 15:12

Rolnicy zaprotestują? Chcą od rządu konkretów

Rolnicza Solidarność chce planu działań pomocowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Rolnicza Solidarność zaapelowała do premiera Donalda Tuska o przedstawienie konkretnego planu działań pomocy. *

Związkowcy zwracają uwagę, że w tej chwili najważniejsze dla rolników jest uruchomienie kredytów preferencyjnych oraz interwencja na rynku mleka.

Jak podkreśla przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność Jerzy Chróścikowski, jeżeli postulaty nadal będą lekceważone, związek przystąpi do protestu.

Chróścikowski zwraca między innymi uwagę, że rolnicy mogliby skorzystać z obniżonych cen nawozów, ale nie mają możliwości uruchomienia kredytów.

- _ Wiosna dla rolników jest najważniejszym okresem w roku. Już teraz potrzebne są deklaracje rządu co do opłacalności produkcji na przykład mleka czy buraków cukrowych - _zwraca uwagę Zbigniew Obracki z Rolniczej Solidarności.

_ - Jeżeli dzisiaj rolnik będzie wychodził w pole i zamierza sadzić ziemniaki, to powinien wiedzieć, czy ta uprawa będzie opłacalna _ - dodaje Obracki.

Związkowcy są także niezadowoleni z proponowanych zmian w KRUSIE. Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników zamierza podnieść składkę z 78 do 90 zł.

_ - Rolnicy ponoszą koszty, a nie ma żadnych konkretnych działań, żeby podnieść dochodowość produkcji _- podkreśla wiceprzewodnicząca rolniczej Solidarności Elżbieta Miziołek. Jak dodaje, jeżeli polityka rolna będzie prowadziła do równowagi na rynkach, to rolnicy są gotowi usiąść do stołu negocjacyjnego i dyskutować o dodatkowych obciążeniach dla tego sektora.

Rolnicza Solidarność zapowiada, że jeżeli postulaty związkowców nadal będą lekceważone, 20 marca ogłoszą oni akcję protestacyjną.

Tagi: rolnik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz