Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ropa będzie dwa razy droższa? Libia straszy

0
Podziel się

Francuski dziennik Le Figaro pisze o grożącym światu nowym kryzysie dostaw ropy naftowej.

Ropa będzie dwa razy droższa? Libia straszy
(Karlnaundorf/Dreamstime)
bEhjXVfV

Światu grozi nowy kryzys dostaw ropy naftowej. Niektórzy specjaliści mówią już o ropie w cenie 200 dolarów za baryłkę.

Według dziennika _ Le Figaro _, kryzys libijski może bardzo skomplikować sytuację państw importujących z Libii ropę naftową. Gazeta zamieszcza listę krajów w Europie najbardziej uzależnionych od dostaw właśnie z Libii. Na czele tej listy jest Irlandia, która sprowadza stamtąd prawie jedną czwartą swojej ropy naftowej.

Choć Biały Dom ogłosił wczoraj, że Stany Zjednoczone i cały świat mogą sprostać sytuacji zerwania dostaw z Libii, na miejscu panuje - jak pisze _ Le Figaro _ - bardzo niejasna sytuacja. Niektóre portowe terminale naftowe dostały się w ręce rebeliantów i załadunek tankowców przebiega wolniej niż zwykle.

bEhjXVfX
Zobacz także: Drożejąca ropa uderzy w Amerykanów? (AP, ang.):

Również samo wydobycie ropy w Libii spadło z powodu rewolty o 75 procent.
Światowi importerzy ropy spoglądają teraz z niepokojem - pisze _ Le Figaro _ - na region Zatoki Perskiej. Arabia Saudyjska i Iran wytwarzają aż 17 procent światowej produkcji ropy. Gdyby i tam nastąpił kryzys polityczny, cena baryłki wspięłaby się - zdaniem gazety - nawet do 200 dolarów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t79375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ceny;ropy;naftowej;w;usa;rosna;z;powodu;zamieszek;w;libii,105,0,784233.html) Ceny ropy naftowej w USA rosną z powodu zamieszek w Libii Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu zamieszek w Libii, które spowodowały ograniczenie dostaw surowca - podają maklerzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t79377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ropa;mocno;drozeje;bnp;paribas;podwyzsza;prognozy,183,0,783543.html) Ropa mocno drożeje. BNP Paribas podwyższa prognozy Analitycy szacują, że w tym roku baryłka słodkiej ropy WTI może kosztować średnio 103 dolary, a Brent z Morza Północnego 112 dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/pawlak;cene;ropy;podbijaja;spekulacje,220,0,776924.html) Pawlak: Cenę ropy podbijają spekulacje Wicepremier podkreślił, że produkcja nie została zmniejszona na skutek zamieszek w Afryce.
bEhjXVgy
KOMENTARZE
(0)