Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ropa tanieje, paliwa w Polsce drożeją

0
Podziel się:

Rząd woli poczekać aż paliwa same stanieją zamiast obniżać akcyzę.

Ropa tanieje, paliwa w Polsce drożeją
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Choć tydzień na światowych rynkach mija pod znakiem spadku cen ropy naftowej z rekordowych poziomów, na polskim rynku trwa jeszcze ostatnia faza podwyżek. Premier natomiast deklaruje, że nie jest zwolennikiem obniżenia akcyzy.

Od dłuższego czasu hurtowe ceny paliw w Polsce rosną - dotyczy to wszystkich produkowanych przez rafinerie produktów.

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi przewidywaniami e-petrol.pl, na krajowym rynku paliw doszło do podwyżek cen benzyn i diesla w Orlenie i Lotosie. Dziś w sprzedaży hurtowej trzeba zapłacić średnio za: benzynę bezołowiową 95 - 3588 zł netto za tysiąc litrów, to o 47 zł więcej, niż przed tygodniem; olej napędowy podrożał o 62 zł i dziś rafinerie sprzedają go w cenie 3666,5 zł netto za tysiąc litrów.

Kierowcy nie mają powodów do zadowolenia - na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł całkiem znaczną podwyżkę. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio w sprzedaży detalicznej 4,55 zł za litr, kierowcy silników Diesla tankowali średnio w cenie 4,59 zł za litr. Po raz kolejny korekcyjnie obniżyła się cena paliwa alternatywnego wobec drogiej benzyny - autogazu, który kosztował w tym tygodniu 2,15 zł za litr.

Prognozy e-petrol.pl na sobotę i wtorek wskazują na wyraźną dalszą możliwość podwyżek cen benzyn w obu rafineriach o ok. 30-40 zł. W przypadku oleju napędowego, pojawia się światło dla spadków - w PKN Orlen i Grupie Lotos przewidywane są obniżki rzędu nawet 40 zł na tysiącu litrów.

Dla kierowców ostatnie decyzje rafinerii oznaczają, że za litr paliwa do swoich samochodów będą płacić znów o kilka groszy więcej. Nadal utrzymywać się będzie proporcja cenowa pomiędzy olejem napędowym i benzyną. Analiza e-petrol.pl wskazuje, że cena popularnej benzyny bezołowiowej powinna w przyszłym tygodniu mieścić się w przedziale 4,6-4,65 zł za litr, a diesla 4,65 - 4,70 zł za litr.

Obniżki akcyzy nie będzie

Mimo to rząd nie planuje obniżania akcyzy. Zwolennikiem tego pomysłu jest jedynie wicepremierWaldemar Pawlak. PremierDonald Tuskstwierdził natomiast, że obniżka akcyzy na paliwa będzie możliwa tylko w przypadku pewności, że oprowadzi to do spadku cen detalicznych.

- _ Jeśli uzyskamy sto procent pewności, że manewry z akcyzą doprowadzą do obniżki cen detalicznych benzyny, a nie zwiększenie arży producentów, to będziemy się nad tym zastanawiać _ - mówi premier.

Wiceminister finansów Jacek Kapica uważa, że obecnie nie jest dobry moment na podejmowanie decyzji.

- _ Nie jest prawdą, że zgodziliśmy się na obniżkę akcyzy o 15 groszy na litrze. Jest to informacja medialna mająca na celu wywarcie nacisku. Sytuacje monitorujemy oraz analizujemy i w zależności od rozwoju sytuacji będziemy podejmowali decyzje. Ceny ropy spadły do 126 dolarów. Jest to fakt, który wskazuje, że trend się zmienia. Być może się ustabilizuje, być może będzie trendem spadkowym. W tym momencie nie należy podejmować jakichkolwiek decyzji _ - uważa.

Sytuacja na świecie

W poprzednim komentarzu tygodniowym e-petrol pisał, że przedział 130-135 dolarów za baryłkę ropy naftowej wygląda na silny opór dla wzrostów i jeżeli cena się od niego odbije, to może to przynieść stabilizację cenową. Faktycznie, ten obszar cenowy okazał się być mocnym oporem, cena ropy ustabilizowała się, ale tylko na chwilę - potem ruszyła w dół.

ZOBACZ TAKŻE:

Tydzień na giełdzie londyńskiej dla baryłki surowca gatunku Brent rozpoczął się ceną 129,65 USD, a w pewnym momencie w trakcie poniedziałkowej sesji cena osiągnęła 133 USD. Potem dominowały już spadki. W piątkowe przedpołudnie ropa notowana była w okolicach 126 USD. Benzyny na rynku zachodnioeuropejskim w hurcie w skali tygodnia podrożały o nieco ponad 2 proc., zaś oleje napędowe osłabiły się o około 4 proc.

Czynniki przemawiające za zniżkami

Gdy na początku tego roku ceny ropy naftowej rozpoczynały marsz w górę, e-petrol.pl wskazywał na słabnący popyt międzynarodowy na ropę i paliwa jako czynnik, który powinien powstrzymywać te zapędy.

Z różnych stron świata słychać o kłopotach, jakie całej gospodarce i poszczególnym kierowcom sprawiają drożejące paliwa, oraz o spadającym zapotrzebowaniu (widać to choćby w comiesięcznych raportach Międzynarodowej Agencji Energii czy OPEC). W ostatnich kilku dniach właśnie słabnący popyt zaczęto powszechnie podawać jako przyczynę obniżki cen ropy.

Sprawdź notowania surowców - kliknij tutaj

Dochodzi do tego też inny czynnik, o którym wspomnieliśmy w poprzednim komentarzu - kurs dolara wobec innych głównych walut. W ostatnich dniach - _ zielona waluta _ umocniła się, a jej kurs jest w odwrotnej zależności do cen surowca, więc mocny dolar pomógł spadkom ropy.

Raport o stanie zapasów ropy i paliw w USA w tym tygodniu pokazał, wbrew oczekiwaniom rynku, wyraźny spadek zapasów surowca i benzyn gotowych. Zwyczajowo jest to przesłanka do silnych wzrostów cen. Tymczasem teraz było wręcz przeciwnie. Skoro rynek ignoruje tego typu zwyżkowe sygnały (w ostatnich tygodniach ignorował głównie sygnały spadkowe), to znaczy, że być może mamy do czynienia ze zmianą obowiązującego nastroju.

Zapotrzebowanie na benzyny w Stanach minimalnie wzrosło od zeszłego tygodnia, ale w skali roku jest zauważalnie niższe. W przypadku olejów ta obniżka popytu jest jeszcze bardziej widoczna. Rosnące ceny i pogarszająca się sytuacja ludności mają swoje efekty.

Najbliższe potencjalne ograniczenie dla ruchu ceny ropy w dół to teraz 125-126 dolarów. Gdyby zostało przebite od góry i to w sposób trwalszy, otworzy się droga nawet do 120 dolarów. Rynek znalazł się w ciekawym momencie, kolejne dni zweryfikują ostatnie zmiany. Jeżeli dojdzie do odbicia ceny w górę, wtedy pewnie wróci ona do stabilizacji w rejonie 130 dolarów.

Aktualne i prognozowane ceny paliw
Aktualne średnie ceny paliw w polskich rafineriach
Benzyna Pb 95 3588,50 zł/1000 l
Benzyna Pb 98 3622,00 zł/1000 l
Olej napędowy 3666,50 zł/1000 l
Ceny na stacjach paliw
Benzyna Pb 95 4,55 zł/l
Benzyna Pb 98 4,79 zł/l
Olej napędowy 4,59 zł/l
Autogaz 2,15 zł/l
Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej w okresie 2-6 czerwca 2008
Benzyna Pb 95 4,60-4,65 zł/l
Benzyna Pb 98 4,80-4,85 zł/l
Olej napędowy 4,65-4,70 zł/l
Autogaz 2,14-2,17 zł/l

Źródło: e-petrol.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)