Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosati broni budżetu na 2013 rok. Dochody pokrywają wydatki

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska broni uchwalonego przez Sejm budżetu państwa na 2013 rok.

Rosati broni budżetu na 2013 rok. Dochody pokrywają wydatki
(Sławomir Potapowicz/olechowski.pl)

Platforma Obywatelska broni uchwalonego przez Sejm budżetu państwa na 2013 rok. Szef komisji finansów Dariusz Rosati z PO przekonywał, że zaplanowane wydatki w pełni odpowiadają dochodom. Jak mówił, dają też możliwość zaciągania pożyczek na rynkach finansowych.

- _ Jest to budżet rozwojowy. Wbrew temu, co twierdzi opozycja, jest to budżet, który wspiera wzrost gospodarczy i przewiduje, że w budżecie środków europejskich znajdzie się 75 mld złotych przeznaczonych w ogromnej części na inwestycje, a w mniejszej na wsparcie polskiego rolnictwa _- twierdzi poseł.

Poseł Rosati dodał, że budżet ten zapewnia też wypełnianie przez państwo podstawowych funkcji - związanych z bezpieczeństwem, zadań realizowanych przez samorządy, edukacją, zdrowiem czy pomocą dla najsłabszych społecznie grup.
Dariusz Rosati dodał, że niektóre proponowane przez opozycję poprawki były _ skrajnie nieodpowiedzialne _:

- _ W poprawkach opozycji znalazły się środki na pokrycie różnych słusznych celów. Obejmują ponad 27mld złotych ściągniętych z pozycji kosztów obsługi długów publicznych. To jest ponad 60 procent środków przewidzianych na pokrycie długu publicznego w przyszłym roku. Gdyby poprawki opozycji były przegłosowane Polska w kwietniu musiałaby ogłosić niewypłacalność z powodu braku pieniędzy na obsługę długów _ - dodał.

Sejm przyjął projekt przyszłorocznego budżetu wczoraj wieczorem. Poparło go 233 posłów, przeciw było 221, a żaden nie wstrzymał się od głosu. Teraz budżetem zajmie się Senat.

Ustawa budżetowa na 2013 rok zakłada między innymi wzrost PKB na poziomie 2,2 procent oraz inflację w wysokości 2,7 procent. Deficyt budżetowy nie może przekroczyć 35,6 miliarda złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak PO storpeduje poprawki Ruchu Palikota. Ratują pieniądze dla Kościoła Posłowie ujawnili, jak chcą uniknąć głosowania tysięcy poprawek do projektu budżetu.
Rosati pozytywnie o budżecie. Będzie wzrost Projekt budżetu na 2013 r. zapewnia dalszą konieczną konsolidację finansów publicznych - uważa przewodniczący sejmowej komisji finansów.
Budżet 2013 w liczbach. Zobacz, co się zmieni _ Budżet uchwalony. Stabilność w czasach kryzysu - bezcenna _ - napisał na twitterze, tuż po głosowaniu w Sejmie premier Donald Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)