Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosati nie oczekuje szoku importowego na rynku paliw

0
Podziel się:

Dariusz Rosati z RPP powiedział we wtorek, że nie oczekuje szoku importowego na rynku paliw, gdyż państwa OPEC zadeklarowały zwiększenie wydobycia ropy po zeszłotygodniowej tragedii w USA i galopadzie cen na giełdach.

Dariusz Rosati Z Rady Polityki Pieniężnej powiedział we wtorek, że nie oczekuje szoku importowego na rynku paliw, gdyż państwa OPEC zadeklarowały zwiększenie wydobycia ropy po zeszłotygodniowej tragedii w USA i galopadzie cen na giełdach.

'Optymistyczne jest to, że kraje OPEC zadeklarowały wydobycie co najmniej na dotychczasowym poziomie. To stwarza dobre perspektywy dla rynku' - powiedział PAP Rosati.

'Nie oczekujemy w związku z tym jakiegoś wzrostu cen i nie oczekujemy szoku importowego dla Polski' - dodał.

Przedstawiciele OPEC podawali, że producenci ropy z Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej rozważają możliwość podwyższenia poziomu dostaw ropy na światowe rynki paliw nawet o 1 mln baryłek dziennie, co ma być gestem dobrej woli w stosunku do USA, gdzie pojawiające się na rynku obawy o wystąpienie braków paliw i wzrost cen energii zwiększają jeszcze presję na amerykańską gospodarkę.

Rosati powiedział, że trudne do oszacowania są obecnie ujemne skutki wydarzeń w USA dla polskiego salda na rachunku obrotów bieżących, tym bardziej, że skutki tragedii dla gospodarki amerykańskiej nie są jeszcze oczywiste.

Dodał jednak, że jeżeli gospodarka USA wejdzie w fazę recesji nie jest wykluczone osłabienie polskiego eksportu.

'Będą ujemne skutki dla handlu zagranicznego, pewnie w związku ze spadkiem naszego eksportu do Stanów Zjednoczonych czy Unii Europejskiej, w następstwie pewnych zjawisk recesyjnych, które mogą się pojawić' - powiedział.

'Wszystko jest jeszcze płynne i nie mamy podstaw sądzić, że gospodarka amerykańska wejdzie w kryzys' - dodał.

'Wszystko zależy od tego, jak będą reagowały władze amerykańskie i jak konsumenci amerykańscy będą się zachowywać, to znaczy, czy utrzyma się obecny poziom zakupów, zwłaszcza inwestycyjnych i dóbr trwałego użytku' - powiedział Rosati.

Analitycy uważają że ataki terrorystyczne z zeszłego wtorku mogły zachwiać poczuciem bezpieczeństwa Amerykanów, a przez to spowodować spadek zaufania konsumenckiego, przez co gospodarka może wejść w fazę recesji pociągającą za sobą globalne zjawisko spadku PKB.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)