Notowania

powódź w rosji
19.08.2013 13:40

Rosja: 150 miejscowości pod wodą

Pod wodą znalazł się obszar o długości 4 tys. km i szerokości 1,5 tys. km. Z zalanych terenów ewakuowano ponad 20 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W wyniku szalejącej na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej największej od 120 lat powodzi podtopionych zostało już 150 miejscowości. Pod wodą znalazł się obszar o długości 4 tys. km i szerokości 1,5 tys. km. Z zalanych terenów ewakuowano ponad 20 tys. osób.

Woda podtopiła przedmieścia 220-tysięcznego Błagowieszczeńska i 580-tysięcznego Chabarowska. Zagrożony jest liczący 275 tys. mieszkańców Komsomolsk nad Amurem.

Powódź jest konsekwencją ulewnych deszczów, które z niewielkimi przerwami padają tam od 20 lipca. Sprawiły one, że gwałtownie podniósł się poziom wody w rzekach, przede wszystkim w Amurze i jego dopływach, w tym na rzece Zieja.

Najpoważniejsza jest wciąż sytuacja w obwodzie amurskim, gdzie podtopionych zostało 115 miast, osiedli i wsi. Woda zalała około 7 tys. domów zamieszkanych przez 35,2 tys. ludzi. Pod wodą znalazło się około 8 tys. gospodarstw.

Ministerstwo obrony Rosji przerzuciło drogą powietrzną do obwodu amurskiego 30 kutrów ratunkowych, przy użyciu których ewakuowani są mieszkańcy zatopionych miejscowości. Wojskowi uruchomili tam również dwa polowe szpitale i kilka polowych piekarni.

Służby meteorologiczne utrzymują, że kulminację powodzi obwód amurski ma za sobą. Prognozują, że w ciągu kilku dni woda zacznie tam opadać. W ich opinii teraz najbardziej zagrożony jest Chabarowsk.

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił sytuację powodziową na Dalekim Wschodzie jako poważną. _ Podtopione zostały ogromne tereny, dziesiątki miejscowości. Woda uszkodziła linie telekomunikacyjne, drogi, mosty i linie energetyczne. Straty są bardzo duże. Najważniejsze jest jednak to, że udało się uniknąć ofiar wśród ludności _ - oświadczył Putin.

Z kolei zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji powodzian na Dalekim Wschodzie. Patriarcha wyznał, że jest niezwykle wzruszony tym, że wielu mieszkańców tamtego regionu w trudnych chwilach powodzi przyjmuje chrzest.

Cytowane przez agencję ITAR-TASS źródła w Centralnej Komisji Wyborczej FR nie wykluczyły, że planowane na 8 września wybory lokalne w obwodzie amurskim zostaną przeniesione na późniejszy termin. Woda zalała tam siedziby 40 lokali wyborczych, a z 30 nie ma łączności.

Czytaj więcej w Money.pl
To największa powódź w historii Rosji Na Dalekim Wschodzie woda zalała ponad pół tysiąca kilometrów dróg i podmyła 66 mostów. Ewakuowano 14 tysięcy ludzi.
Nie ma już pieniędzy na walkę z żywiołami Rząd wydał już przewidzianą na ten rok rezerwę równowartości miliarda złotych.
Rosja ogłasza stan wyjątkowy w regionach! Silna powódź nawiedziła Daleki Wschód Federacji Rosyjskiej.
Tagi: powódź w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz