Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja buduje Nord Stream za wszelką cenę

0
Podziel się:

Według Wikileaks Rosja celowo w 2009 r. zamknęła gazociąg lądowy, aby zyskać poparcie dla budowy linii po dnie Bałtyku.

Rosja buduje Nord Stream za wszelką cenę
(south-stream.info)

Żadne protesty nie mogły powstrzymać budowy Gazociągu Północnego. Rosja wykorzystała wszystkie siły: pieniądze, służby specjalne i politykę - wynika z dokumentów WikiLeaks cytowanych przez szwedzki dziennik _ Dagens Nyheter _.

Największy szwedzki dziennik _ Dagens Nyheter _ opublikował, za portalem internetowym Wikileaks, ujawniającym tajne dokumenty, wypowiedzi amerykańskich dyplomatów, którzy analizowali przygotowania koncernu Nord Stream do realizacji Gazociągu Północnego.

Według nich nie było szans na powstrzymanie budowy gazociągu. Rosja celowo w 2009 roku zakręciła zawór gazociągu lądowego, aby pozyskać poparcie opinii publicznej do realizacji nowego projektu po dnie Morza Bałtyckiego. Jak pisze _ Dagens Nyheter _, do rozpracowania przeciwników nie zawahano się użyć oficerów wywiadu, a strategia działań PR miała wyeliminować oponentów.

Początkowo amerykańscy dyplomaci sądzili, że procedura związana z pozwoleniem na budowę gazociągu będzie trwać latami. Powoływano się na przykład szwedzko-duńskiego mostu nad cieśniną Sund, którego projekt czekał na zatwierdzenie około 10 lat. W przypadku Gazociągu Północnego szybko jednak okazało się, że jego budowa rozpocznie się bez większych przeszkód administracyjnych.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t92011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;zgodza;sie;zakopac;nord;stream,226,0,760290.html) Niemcy zgodzą się zakopać Nord Stream? Dagens Nyheter _ cytuje za dokumentem z ambasady USA w Moskwie rosyjskiego dyplomatę Dmitrija Polanskiego, który w 2007 roku stwierdził, że _ gazociąg zostanie zbudowany bez względu na głośne protesty, w szczególności Polski, Estonii oraz Szwecji _. - _ Nie może być zatrzymany nawet przez jeden z dużych krajów UE, jak Polska _ - mówił rosyjski dyplomata.

W 2008 roku ambasada USA w Moskwie potwierdza zaangażowanie rządu rosyjskiego w inwestycję. Stwierdza, że _ prezes konsorcjum Mathias Warnig to były agent Stasi, który od dawna jest osobistym przyjacielem Władimira Putina _.

W tajnym raporcie ambasada amerykańska wspomina o sprytnych działaniach PR. Szefowie Nord Stream biorą udział w licznych seminariach, gdzie wśród przywódców innych krajów lobują na rzecz gazociągu, szukają odbiorców gazu, a także pozyskują poparcie niezależnych organizacji.

Amerykanie twierdzą, że sukces Nord Stream to odpowiedni dobór ludzi z polityczną przeszłością. Oprócz byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera na rzecz koncernu pracują m.in. były premier Finlandii Paavo Lipponen, była współpracowniczka szwedzkiego premiera Ulrica Schenstroem, a nawet była asystentka obecnego szwedzkiego ministra rolnictwa Tora Leifland Holmstroem. Jest ona dziś odpowiedzialna za PR gazociągu w Szwecji.

_ Mądry dobór partnerów i beneficjentów sprawił, że projekt Nord Stream wydaje się być politycznie uzasadniony _ - napisał ambasador USA w Moskwie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t92012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord;stream;rusza;do;przodu;ma;pieniadze,214,0,788694.html) Nord Stream rusza do przodu. Ma pieniądze Udziałowcy konsorcjum pozyskali środki na drugi etap budowy. Będzie kosztował 2,5 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t92013.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wnioskujemy;o;wkopanie;nord;stream;glebiej,152,0,777112.html) Wnioskujemy o wkopanie Nord Stream głębiej Minister Cezary Grabarczyk uspokaja. Statkom gazociąg nie będzie przeszkadzał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t92011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord;stream;nie;bedzie;przeszkadzal;statkom,192,0,767936.html) Nord Stream nie będzie przeszkadzał statkom? Przedstawiciele spółki twierdzą, że nie ma potrzeby głębszego zakopywania gazociągu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)