Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja chce z Polską budować atomówkę

0
Podziel się:

Siłownia ma powstać w obwodzie kaliningradzkim. Moskwa proponuje nam 48 proc. udziałów.

Rosja chce z Polską budować atomówkę
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

Rosja zaproponowała Polsce udział w budowie elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Jej eksploatacja rozpoczęłaby się w 2016 roku. Rosja jest gotowa udostępnić do 49 procent akcji elektrowni. Obiekt będzie miał nadmiar mocy i zakłada się, że część energii będzie sprzedawana za granicę.

Gazeta _ Izwiestia _ pisze, że Polska nie musi obowiązkowo przejmować 49 procent akcji - może to być na przykład 5 lub 10 procent. Gazeta nie podaje, ile pieniędzy nasz kraj musiałby zainwestować w projekt.

Przypomina, że budowa standardowego bloku energetycznego kosztuje około dwóch miliardów euro, a pod Kaliningradem mają powstać dwa bloki.

Z kolei _ Kommiersant _ informuje, że Polsce zaproponowano dwa warianty współpracy. Pierwszy to bezpośredni udział w budowie elektrowni. Drugi miałby polegać na budowie linii energetycznej łączącej elektrownię z Polską. Gazeta pisze, że dotychczas jako potencjalnego udziałowca w budowie elektrowni pod Kaliningradem rozpatrywano tylko włoski koncern _ Enel _. _ Eksperci uważają, że rosyjska propozycja może być dla Polski interesująca, ale dla podjęcia decyzji potrzebna jest zgoda Unii Europejskiej _ - pisze _ Kommiersant _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)