Notowania

rosja
09.06.2014 22:23

Rosja czeka na pieniądze za gaz

Kolejna rata, której Gazprom spodziewa się już jutro, wynosi około miliarda dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz System S.A.)

Rosja czeka na kolejne pieniądze od Naftohazu z tytułu spłaty zadłużenia i przedpłaty za gaz - powiedziała w Brukseli cytowana przez rosyjskie media rzeczniczka ministerstwa energetyki Rosji Olga Gołant. Nie wierzymy na słowo - dodała.

Przed rozpoczęciem w Brukseli w poniedziałek wieczorem trójstronnych rozmów Rosja-Ukraina-UE na temat gazu przedstawicielka ministerstwa energetyki oświadczyła, że Moskwa jest gotowa już dziś omówić z Ukrainą cenę gazu i uchylenie przejścia na przedpłaty, jeśli Kijów potwierdzi, że dokona kolejnej spłaty i uzgodni harmonogram dalszych spłat.

Przypomniała, że we wtorek ma zostać wprowadzony system przedpłat. Wcześniej źródło agencji ITAR-TASS powiedziało, że kolejna rata, której Gazprom spodziewa się we wtorek, wynosi ok. 1 mld dolarów.

Uczestniczący w rozmowach unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger wyraził przed ich rozpoczęciem przekonanie, że dostawy rosyjskiego gazu nie zostaną wstrzymane nawet wówczas, jeśli dziś nie zostanie podpisane porozumienie.

Rosja dała Ukrainie czas do 10 czerwca na spłatę dalszej części zadłużenia, które Gazprom ocenia obecnie na 4,46 mld dolarów, oraz na zgodę na warunki przyszłych dostaw, zwłaszcza na cenę; w przeciwnym wypadku zagroziła zmniejszeniem dostaw.

Gazprom ogłosił 1 kwietnia, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych ze względu na dług Kijowa za surowiec odebrany w 2013 r. Dwa dni później cena wzrosła do 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych w związku z cofnięciem zniżki przewidzianej porozumieniem o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, które Moskwa wypowiedziała po aneksji półwyspu.

Ukraina nie chce płacić za gaz tak wysokiej ceny, którą uważa za umotywowaną politycznie, z kolei Gazprom odmawiał rozmów o cenach bez uregulowania długu i zapowiadał przejście na system przedpłat.

Na skutek mediacji KE Naftohaz zapłacił Gazpromowi 786,4 mln dolarów za dostawy w lutym i marcu tego roku. Gazprom upomina się jeszcze o zapłatę za dostawy w listopadzie i grudniu 2013 roku (ok. 1,45 mld USD) oraz w kwietniu i maju bieżącego roku (ok. 3 mld USD).

Czytaj więcej w Money.pl
Cena gazu dla Ukrainy może być niższa Ukraiński Naftohaz musi jednak uregulować swoje długi wobec rosyjskiego koncernu.
Czy Polska będzie bezpieczna, jeśli Moskwa zakręci kurek? Minister Piechociński mówi o zapasowym kole ratunkowym dla całego basenu Morza Bałtyckiego na czas zagrożeń dostaw gazu z kierunku wschodniego.
Ukraina zapłaciła Rosji 786 mln dolarów
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz