Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosja do Litwy: sami naprawcie rurociąg

0
Podziel się:

Transnieft nie naprawi ropociągu Przyjaźń, którym ropa płynęła do rafinerii w Możejkach.

Rosja do Litwy: sami naprawcie rurociąg
(EPA/PAP)

Operator wszystkich rurociągów naftowych w Rosji firma Transnieft nie planuje naprawy ropociągu Przyjaźń, którym rosyjska ropa była dostarczana do rafinerii w Możejkach na Litwie.

Transnieft zaproponował jednocześnie, by strona litewska we własnym zakresie naprawiła tę rurę._ - Uszkodzony odcinek rurociągu znajduje się na litewskim terytorium. Jeśli Wilno chce, to może przystąpić do remontu bez zgody z naszej strony _ - oświadczył anonimowy przedstawiciel rosyjskiego koncernu, którego w środę cytuje dziennik _ RBK-daily _.

Poprzedniego dnia naprawienie Przyjaźni władzom Litwy zaproponował ambasador Rosji w tym kraju Władimir Czchikwadze. Według niego, stronie rosyjskiej nie opłaca się remontowanie i wznawianie dostaw surowca tym ropociągiem.

Czchikwadze zaznaczył, że ewentualne naprawienie rury przez Wilno nie gwarantuje przywrócenia dostaw ropy na Litwę tą drogą.

W opinii _ RBK-daily _, takie postawienie sprawy ostatecznie kończy spekulacje na temat na wznowienia przesyłu ropy do Mazeikiu Nafta za pośrednictwem Przyjaźni.
Właścicielem rafinerii w Możejkach od grudnia 2006 roku jest polski koncern naftowy PKN Orlen.Rosja wstrzymała tłoczenie surowca do Mazeikiu Nafta w lipcu 2007 roku. Jako powód podała wyciek ropy z tego rurociągu na odcinku między Briańskiem w Rosji a Nowopołockiem na Białorusi.

W czasie dokładnych oględzin ropociągu Transnieft wykrył 7 tys. usterek. W lipcu 2007 roku ówczesny minister przemysłu i energetyki Wiktor Christienko ogłosił, że strona rosyjska nie będzie naprawiać uszkodzonej rury.

Rafineria ratuje się sprowadzaniem surowca przez terminal portowy w Butyndze.

Katastrofalny stan Przyjaźni, na który powołuje się strona rosyjska, nie wpływa na zaopatrzenie w ropę rafinerii w Nowopołocku. Niektórzy analitycy uważają przeto, że w ten sposób Moskwa mści się za przejęcie Mazeikiu Nafta przez PKN Orlen.

O kontrolę nad rafinerią zabiegały też rosyjskie koncerny naftowe.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)