Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja domaga się od Naftohazu 7 mld dolarów kary

0
Podziel się:

To rachunek jaki wystawił rosyjski Gazprom państwowej spółce Ukrainy za to, że nie odbiera ona od Rosji takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach.

Rosja domaga się od Naftohazu 7 mld dolarów kary
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

To rachunek jaki wystawił rosyjski Gazprom państwowej spółce Ukrainy za to, że nie odbiera ona od Rosji takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach.* *Naftohaz broni się, że uprzedził rosyjskich partnerów, iż zmniejszy odbiór gazu.

Komentatorzy w Kijowie uważają, że jest to _ zemsta _ Moskwy za decyzję o wydobywaniu na Ukrainie gazu łupkowego. W czwartek porozumienie w tej sprawie Ukraińcy zawarli z koncernem Shell.

Naftohaz oświadczył w sobotę, że o zmniejszeniu zakupów gazu z Rosji informował Gazprom niejednokrotnie. Ukraińska spółka podkreśliła przy tym, że rozliczyła się z Rosjanami za całość gazu, który dostarczyli oni dotychczas na Ukrainę.

Naftohaz podawał wcześniej, że w roku ubiegłym ograniczył odbiór gazu zza granicy o 26,5 proc., czyli do 32,9 mld metrów sześciennych. Od Gazpromu Ukraina kupiła niecałe 25 mld m sześc., tymczasem umowa przewiduje kupno aż 52 mld m sześc. paliwa.

_ - Można było oczekiwać, że po podpisaniu przez Ukrainę w Davos umowy z Shellem strona rosyjska nie będzie zwlekać z reakcją wobec Naftohazu. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że stanowisko Federacji Rosyjskiej powstało pospieszenie () i potwierdza negatywne nastawienie Kremla wobec naszego kraju, niezależnie od tego, kto nim rządzi _ - ocenił ekspert energetyczny Bohdan Sokołowski.

Ukraina narzeka, że płaci za rosyjski gaz jedną z najwyższych cen w Europie. W listopadzie 2012 r. cena ta wynosiła 430 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych. Zawarte z Shellem porozumienie o wydobyciu gazu łupkowego ma zmniejszyć zależność energetyczną Ukrainy od Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedyś zakręcili im kurek. Teraz im pomogą? Naftohaz Ukrainy zaoferował pomoc Gazpromowi, który nie może się uporać z dostawami gazu dla odbiorców w krajach UE.
Rosja szacuje swoje zasoby gazu łupkowego Pod tym względem Rosja znacznie ustąpi USA, gdzie już w najlepsze trwa "rewolucja łupkowa", a także Chinom, które aktywnie przygotowują się do wydobycia gazu z łupków.
Rosja ogłosiła, ile ma gazu w łupkach Zasoby gazu niekonwencjonalnego w Rosji wynoszą 665-680 bln metrów sześciennych - szacuje Gazprom.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)