Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
putin
11.11.2013 18:45

Rosja i Kazachstan zacieśniają dwustronne stosunki

Podpisy pod dokumentem złożyli prezydenci dwóch krajów, Władimir Putin i Nursułtan Nazarbajew.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Federacja Rosyjska i Kazachstan zawarły układ o dobrosąsiedzkich i sojuszniczych stosunkach w XXI wieku. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydenci dwóch krajów, Władimir Putin i Nursułtan Nazarbajew.

Uroczystość podpisania traktatu odbyła się w Jekaterynburgu, na Uralu, podczas 10. Forum Współpracy Międzyregionalnej Rosja-Kazachstan. Według doradcy prezydenta FR ds. polityki zagranicznej Jurija Uszakowa dokument _ utrwala zasady długofalowego partnerstwa strategicznego dwóch państw _.

Rosja i Kazachstan - wraz z Białorusią - tworzą Unię Celną i Jednolity Obszar Gospodarczy (JOG). 1 stycznia 2015 roku na bazie tych struktur ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej.

Rosja i Kazachstan także współtworzą - z Białorusią, Kirgistanem, Tadżykistanem i Armenią - Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ; ros. ODKB), regionalną strukturę polityczną i wojskową.

W przededniu spotkania w Jekaterynburgu Putin przesłał do ratyfikacji do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, rosyjsko-kazachstańskie porozumienie o jednolitym regionalnym systemie obrony powietrznej. W ocenie ekspertów, dzięki tej umowie Rosja znacznie wzmocni swoją obecność wojskową w Azji Środkowej. Dowództwo systemu powstanie w Ałma-Acie, tj. bezpośrednio na środkowoazjatyckim teatrze działań wojennych.

Jak zauważyła _ Niezawisimaja Gazieta _, porozumienie jest też korzystne dla Kazachstanu, który dzięki udziałowi w obronie obszaru powietrznego FR może ubiegać się o zakup rosyjskich systemów przeciwlotniczych na preferencyjnych warunkach.

Moskiewski dziennik nie wykluczył, że jednym z tematów rozmów Putina z Nazarbajewem w Jekaterynburgu były właśnie dostawy do Kazachstanu nowoczesnych systemów przeciwlotniczych, w tym S-400, o co Astana zabiega w Moskwie od 2008 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz