Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja łamie embargo na ropę z Iranu

0
Podziel się:

Szef rosyjskiego resortu energetyki odmówił zarówno podania nazw banków, które uczestniczą w obsłudze operacji Rosji i Iranu, jak i skali i natury możliwego finansowania eksportu ropy z Iranu.

Rosja łamie embargo na ropę z Iranu
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Małe rosyjskie banki uczestniczą w operacjach finansowania eksportu irańskiej ropy - przyznał minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Embargo na eksport irańskiej ropy to część sankcji USA i UE wobec Teheranu.

_ - Duże banki (z powodu międzynarodowego embarga) nie uczestniczą w tych operacjach, małe - tak _ - powiedział minister Nowak dziennikarzom.

Szef rosyjskiego resortu energetyki, który spotkał się w Moskwie z irańskim ministrem spraw zagranicznych Alim Akbarem Salehim, odmówił zarówno podania nazw banków, które uczestniczą w obsłudze operacji Rosji i Iranu, jak i skali i natury możliwego finansowania eksportu ropy z Iranu.

W lipcu 2012 roku wszedł w życie unijny zakaz importu i transportowania ropy naftowej z Iranu oraz handlu tym surowcem; wcześniej, na początku 2012 roku, Stany Zjednoczone zaostrzyły swoje sankcje gospodarcze, mające ograniczyć dochody Teheranu ze sprzedaży ropy naftowej. Sankcje wspólnoty międzynarodowej przeciwko Iranowi są odpowiedzią na jego program nuklearny, który - zdaniem Zachodu - jest obliczony na pozyskanie broni atomowej. Teheran twierdzi, że jego program ma charakter wyłącznie cywilny.

Szef irańskiej dyplomacji, który jest w Moskwie z misją handlową, zaproponował rosyjskim firmom udział w zagospodarowaniu złóż gazu i ropy naftowej - poinformował minister Nowak. Dodał, że ta propozycja była tematem dyskusji na wtorkowym posiedzeniu rosyjsko-irańskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy handlowej i gospodarczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Możemy płacić mniej za ropę. Oto sposób Do Polski może trafiać ropa z Azerbejdżanu, ale także z Kazachstanu i Turkmenistanu - powiedział minister ds. przemysłu i energetyki Azerbejdżanu Natiq Alijew.
Białoruś ostrzega Rosję. Może zwrócić się do... Jeżeli Rosja odpowie negatywnie na prośbę zwiększenia dostaw ropy do Białorusi, władze tego kraju mogą podjąć decyzję o wznowieniu zakupu paliwa od innych producentów.
Rosja przykręca im kurek z ropą. Dlaczego? Planuje się, że czwartym kwartale tego roku Białorusini odbiorą o 26 proc. mniej paliwa w porównaniu do trzech poprzednich kwartałów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)