Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja likwiduje radio BBC

0
Podziel się:

Kreml zlikwidował dostęp do rosyjskiego serwisu BBC na falach ultrakrótkich (FM).

Rosja likwiduje radio BBC
(Bartłomiej Zborowski)

*Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) zaprotestował w przeciwko decyzji rosyjskich władz o zlikwidowaniu dostępu do rosyjskiego serwisu BBC na falach ultrakrótkich (FM). *

Wyraził też nadzieję, że decyzja ta nie jest powrotem do ograniczeń wolności prasy i swobody wypowiedzi z czasów zimnej wojny.

"Zachęcam Bolszoje Radio do kontynuowania transmisji programu BBC i zwracam się do rosyjskich władz o zachowanie prawa rosyjskich obywateli do pluralistycznej informacji zarówno z krajowych, jak i międzynarodowych źródeł" - napisał w specjalnym oświadczeniu dyrektor IPI Johann P.Fritz.

Przypominając, że w Rosji zbliżają się wybory parlamentarne i prezydenckie, Fritz wyraził opinię, że "zlikwidowanie możliwości emisji programów BBC może być częścią polityki władz, zmierzającej do kontrolowania mediów w tym newralgicznym okresie".

Rosyjskie władze nadawcze zdecydowały, że moskiewska stacja Bolszoje Radio, aby zachować licencję, musi zakończyć współpracę z BBC.

"Właściciel stacji - grupa finansowa Finam - poinformował przedstawicieli rosyjskiej sekcji BBC, że władze odpowiedzialne za wydawanie licencji zażądały od niego wycofania programu BBC; jeśliby tego nie zrobił, stacji groziłby zakaz nadawania na antenie" - poinformowało w piątek BBC, zapowiadając odwołanie od tej decyzji.

Pod koniec 2006 roku BBC utraciła możliwość nadawania swoich programów przez moskiewską stację Radio Arsenał, a na początku ubiegłego roku przez stację z Petersburga, Radio Leningrad.

_ Rosjanie mogą nadal "złapać" BBC na falach średnich i krótkich lub w Internecie. _Międzynarodowy Instytut Prasy powstał w 1950 roku jako organizacja, której misją jest walka o wolność prasy i o poprawę standardów i praktyk dziennikarskich. Obecnie aktywność Instytutu nie dotyczy tylko prasy, ale wszystkich mediów, i skupia się głównie na sprawach związanych z promocją wolności słowa, rozwojem demokracji, a także tworzeniem standardów bezpieczeństwa dla dziennikarzy pracujących w trudnych rejonach świata.

IPI, z siedzibą w Wiedniu, skupia obecnie ponad 2000 członków ze 120 krajów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)