Notowania

rosja
15.06.2011 14:05

Rosja musi natychmiast znieść embargo

Komisja Europejska zażądała od Rosji, by ta bezwarunkowo zniosła zakaz importu warzyw i owoców z krajów Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CandyBox/Dreamstime)

KE wystąpiła o natychmiastowe i bezwarunkowe zniesienie rosyjskiego embarga na import warzyw i owoców z Unii, które zostało wprowadzone po wybuchu epidemii wywołanej bakterią e.coli. Bruksela wyraziła głębokie niezadowolenie w związku z utrzymującym się zakazem.

Komisja usztywniła swoje stanowisko po tym gdy wczoraj Rosja odrzuciła unijny projekt certyfikatów na podstawie których embargo miało być zniesione. Ostanowisku Brukseli w tej sprawie rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

- _ Źródło zakażenia zostało zidentyfikowane, a produkty wyeliminowane z rynku. Jest oczywiste, że to tylko podkreśla, że nie ma uzasadnienia dla rosyjskich i jakichkolwiek innych ograniczeń w handlu. Komisarz do spraw handlu Karel De Gucht prowadzi dyplomatyczne rozmowy w tej sprawie i naciska na natychmiastowe zniesienie zakazu, zgodnie z porozumieniem zawartym między przewodniczącym Barroso i prezydentem Miedwiediewem - _powiedziała Hansen.

Do porozumienia doszło w ubiegłym tygodniu na unijno-rosyjskim szczycie w Niżnym Nowogrodzie. Ustalono, że Moskwa zniesie embargo w zamian za unijne gwarancje dotyczące bezpieczeństwa produktów. Miały je gwarantować właśnie specjalne certyfikaty określające pochodzenie produktów. To pozwoliłoby europejskim rolnikom ponownie eksportować na rosyjski rynek. Moskwa tymczasem projekt certyfikatów odrzuciła i postawiła kolejne żądania - chce badań i świadectw sanitarnych na co nie zgadza się Komisja Europejska bo uznaje, że są one niepotrzebne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;stracila;przez;rosyjskie;embargo;kilkanascie;milionow;zlotych,95,0,845919.html) Polska straciła przez rosyjskie embargo kilkanaście milionów złotych Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał telefonicznie z szefową resortu rolnictwa Rosji Jeleną Skrynnik o rosyjskim embargu na import warzyw z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t40276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chca;rozmawiac;o;warzywach;z;krajami;ue,43,0,847403.html) Chcą rozmawiać o warzywach z krajami UE Rosja zakazała importu świeżych warzyw pochodzących ze wszystkich krajów Unii Europejskiej z powodu fali zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t141824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;sa;pewni;kielki;zrodlem;zjadliwej;bakterii,120,0,849528.html) Niemcy są pewni: Kiełki źródłem zjadliwej bakterii Zdaniem biologów, zjadliwy szczep bakterii pochodzi z ekologicznej fermy w Dolnej Saksonii.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz