Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja nałoży embargo na towary z Ukrainy? "Powinnna być jak dobry sąsiad"

0
Podziel się:

W opinii Rosjan, sytuacja na Ukrainie może przełożyć się na obniżenie jakości kontroli żywności, szczególnie produktów wysokiego ryzyka weterynaryjnego i fitosanitarnego.

Rosja nałoży embargo na towary z Ukrainy? "Powinnna być jak dobry sąsiad"
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Catherine Ashton apeluje do Rosji, by zachowywała się jak dobry sąsiad Ukrainy. Podczas pobytu w Kijowie szefowej unijnej dyplomacji nie padły żadne konkretne obietnice pomocy finansowej.

Podczas konferencji prasowej lady Ashton powiedziała, że rozumie silne powiązania między Ukrainą a Rosją. Moskwa powinna jednak dać wyraźny sygnał popierający integralność Ukrainy - stwierdziła Ashton.

Szefowa unijnej dyplomacji wyraziła zdecydowane poparcie dla nowych przywódców Ukrainy. Wezwała ich do jak najszybszego stworzenia rządu jedności narodowej. Z ust Brytyjki nie padły jednak żadne szczegóły dotyczące pomocy finansowej. Ashton powiedziała, że Unia Europejska będzie współpracować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który dokona własnej oceny sytuacji na Ukrainie.

Tymczasem Rosja może ograniczyć dostawy niektórych produktów spożywczych z Ukrainy. Twierdzi tak szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankferta, cytowany przez agencję Interfax. Rosyjski urzędnik powołuje się przy tym nie na konkretne przykłady naruszenia norm produkcji żywności.

Chodzi mu o trudną sytuację polityczną, w jakiej znalazła się Ukraina. W opinii Dankfera, może przełożyć się to na obniżenie jakości kontroli żywności, szczególnie produktów wysokiego ryzyka weterynaryjnego i fitosanitarnego. Choć rosyjski inspektor nie podaje konkretów, to można przyjąć że chodzi o produkcję mięsa, wędlin i nabiału.

Dankfer zauważa, że w kontaktach między służbami ważne są wspólne doświadczenia. Sugeruje, że choć kontakty z Ukraińcami nie zawsze układały się idealnie, to Rosja ma zaufanie do tamtejszych służb weterynaryjnych.

W opinii rosyjskiego urzędnika ten stosunek może jednak zmienić się jeśli warunki pracy ukraińskich służb nie poprawią się, lub jeśli nastąpią zmiany w kierownictwie tych służb. Zapowiedzi Dankferta dotyczą nie tylko kontaktów rosyjsko-ukraińskich, ale również Ukrainy z całą Unią Celną: Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Jutro natomiast o sytuacji na Ukrainie rozmawiać będą ministrowie obrony krajów NATO. Wszystko w ramach rozpoczynającego się w Brukseli spotkania szefów resortów obrony z krajów Paktu Północnoatlantyckiego. Jest jednak mało prawdopodobne, by w Brukseli zapadły jakieś konkretne decyzje.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy nowy rząd Ukrainy? Już wiadomo Zdominowana przez opozycję Rada Najwyższa powinna sformować nowy rząd.
Wrócą na Majdan protestować przeciw UE i MFW? Ukraińska gospodarka może potrzebować 150 mld dolarów. MFW nie pożyczy ich bez bolesnych reform.
"To dobry kandydat na premiera Ukrainy" Aleksander Kwaśniewski ocenił, że nowy rząd, który ma powstać na Ukrainie, będzie mógł się zmierzyć z trudną sytuacji finansową kraju i przygotować nowe wybory prezydenckie, jeśli dostanie wsparcie UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)