Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja oburzona atakiem na jej ambasadę w Kijowie

0
Podziel się:

Moskwa wyraziła oburzenie z powodu ataku faszyzujących bojówkarzy na jej ambasadę w Kijowie i sprofanowania flagi.

Rosja oburzona atakiem na jej ambasadę w Kijowie
(PAP/EPA)

Rosja wyraziła oburzenie z powodu ataku _ faszyzujących bojówkarzy _ na Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Kijowie i sprofanowania flagi państwowej FR. Zażądała też od władz Ukrainy zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskim dyplomatom w Kijowie.

W drugiej połowie dnia kilkaset osób zgromadziło się przed rosyjską placówką dyplomatyczną w Kijowie, aby zaprotestować przeciwko wspieraniu przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy.

Jak relacjonowały media w Rosji, demonstranci zablokowali wejścia do budynku oponami samochodowymi. Jeden z protestujących zerwał z masztu flagę Rosji. Inny wywiesił na ogrodzeniu ambasady flagę Ukrainy. Według państwowej telewizji Rossija na ogrodzeniu placówki wywieszono też flagę UPA.

Zgromadzeni przewrócili co najmniej siedem samochodów z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi, które były zaparkowane przed placówką. W niektórych rozbili szyby i odkręcili koła.

Demonstranci, wykrzykując antyrosyjskie hasła, obrzucili gmach jajkami, pakietami z zielonym płynem, petardami, świecami dymnymi i kamieniami. Wybili kilka szyb.

Milicja nie interweniowała

_ Strona rosyjska jest skrajnie oburzona z powodu prowokacyjnych działań faszyzujących bojówkarzy przeciwko Ambasadzie Rosji na Ukrainie. Przy nieodpowiedzialnym pobłażaniu ze strony ukraińskich władz dokonano ataku na rosyjskie przedstawicielstwo dyplomatyczne i sprofanowano flagę Federacji Rosyjskiej _ - oświadczyło MSZ Rosji.

Rosyjski resort spraw zagranicznych podkreślił, że _ mimo niejednokrotnych wystąpień MSZ Rosji i Ambasady FR na Ukrainie do ukraińskich władz oficjalnych, organy ochrony prawa Ukrainy nie podjęły jakichkolwiek kroków mających na celu ochronę Ambasady Rosji w Kijowie, co stanowi brutalne pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań Ukrainy _.

MSZ Rosji poinformowało, że _ strona rosyjska zażądała od strony ukraińskiej podjęcia niezbędnych kroków dla zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskich dyplomatów w Kijowie _.

Rosja w takich sytuacjach zwykle stosuje kroki odwetowe. Należy więc liczyć się z tym, że w niedzielę może zostać zaatakowana Ambasada Ukrainy w Moskwie.

[Waszyngton](https://turystyka.wp.pl/waszyngton-6048602061948033c) też potępia Ukraińców

Stany Zjednoczone potępiają atak na rosyjską ambasadę w Kijowie i apelują do ukraińskich władz, by zapewniały ochronę wszystkim placówkom dyplomatycznym - oświadczyła w sobotę rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

_ Prosimy ukraińskie władze, by wywiązały się z obowiązków wynikających z konwencji wiedeńskiej i zapewniły ochronę _ budynkom dyplomatycznym - powiedziała Psaki.

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał przez telefon z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, któremu złożył kondolencje w związku z sobotnim atakiem prorosyjskich separatystów na samolot transportowy, w wyniku którego zginęło 49 osób - poinformował chcący zachować anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu.

Kerry _ wyraził zaniepokojenie napływem broni i bojowników, którzy przekraczają granicę ukraińsko-rosyjską i przyczyniają się do eskalacji przemocy na wschodzie Ukrainy _ - dodało to źródło.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)