Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja odrzuca propozycję Saudyjczyków dotyczącą Syrii

0
Podziel się

Oferta dotyczyła korzyści gospodarczych, w tym dużego kontraktu na broń. Warunkiem było to, że Moskwa przestanie wspierać syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Rosja odrzuca propozycję Saudyjczyków dotyczącą Syrii
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)
bEriAvSd

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił propozycję, którą 31 lipca przedstawił mu w Moskwie sekretarz generalny saudyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i zarazem szef wywiadu książę Bandar bin Sultan.

Zbliżone do Arabii Saudyjskiej źródła opozycji syryjskiej poinformowały w środę, że książę Bandar zaproponował Moskwie zakup rosyjskiej broni za sumę do 15 mld dolarów i złożył obietnicę, że Rijad nie będzie konkurował z Rosją w dostawach gazu do Europy w zamian za zaprzestanie przez Rosję wpierania Asada i zgodę na nieblokowanie żadnej przyszłej rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie Syrii. (Rosja wraz z Chinami uczyniła to już trzykrotnie).

Informacji tej nie skomentowała ani Moskwa ani Rijad.

bEriAvSf

Powołując się na anonimowego europejskiego dyplomatę, AFP podaje, że książę Bandar powiedział również Putinowi, iż _ Rijad jest skłonny pomóc Rosji odgrywać bardziej znaczącą rolę na Bliskim Wschodzie w okresie, w którym Amerykanie zmniejszają swoje zaangażowanie w tym regionie _.

Saudyjski książę miał też zapewnić Putina, że _ jakiekolwiek władze _ nastaną w Syrii po Asadzie, będą one _ całkowicie zależne _ od Saudyjczyków, a ci nie pozwolą żadnemu krajowi w Zatoce Perskiej przesyłać tranzytem przez Syrię swego gazu, aby nie tworzyć konkurencji dla rosyjskich dostaw surowca do Europy - poinformował ten sam dyplomata.

W 2009 roku Asad odmówił podpisania porozumienia z Katarem w sprawie gazociągu, który - biegnąc przez Syrię - miałby łączyć Zatokę Perską z Europą, aby nie zagrozić interesom Rosji, która jest najważniejszym dostawcą gazu do Europy, a zarazem od półwiecza jednym z najbliższych sojuszników Syrii.

Według arabskiego dyplomaty mającego kontakty w Moskwie _ - Putin dał swemu rozmówcy do zrozumienia, że Rosja nie zmieni swej strategii mimo propozycji Saudyjczyków _.

bEriAvSl

Książę Bandar miał w odpowiedzi zasugerować, że _ w tej sytuacji jedyne rozwiązanie kwestii syryjskiej to rozwiązanie militarne i że należy zapomnieć o Genewie, ponieważ (syryjska) opozycja nie uda się _ na konferencję pokojową, która miała być tam zorganizowana.

Stany Zjednoczone i Rosja od kilku miesięcy usiłują doprowadzić do zorganizowania negocjacji pokojowych między stronami syryjskiego konfliktu; robocza nazwa tej konferencji miała brzmieć Genewa 2.

Syryjski polityk poproszony przez AFP o komentarz w tej sprawie powiedział, że Saudyjczycy nie zdają sobie sprawy, że Moskwy nie da się kupić, tak aby zmieniła strategiczne kierunki swej polityki.

Relacje Arabii Saudyjskiej z Rosją są bardzo napięte, odkąd rozpętała się rewolta w Syrii, w której Rijad wspiera powstańców. Moskwa oskarża go _ o finansowanie i uzbrajanie terrorystów oraz grup ekstremistów _.

bEriAvSm

Według niezależnego rosyjskiego eksperta ds. bezpieczeństwa Andrieja Sołdatowa, redaktora portalu Agentura.ru, cała misja saudyjskiego księcia nie była obliczona na przekonanie Rosji, lecz _ na zdestabilizowanie otoczenia Asada _.

Trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii podsycił napięcie między sunnitami a szyitami w regionie. Arabia Saudyjska i inne państwa sunnickie wspierają rebeliantów - głównie sunnitów - zwalczających Asada, który wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu. Rosja wspiera władze w Damaszku; nie przerwała dostaw broni do Syrii podczas konfliktu, w którym zginęło ponad 100 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca oferta dla Rosjan w sprawie Syrii Arabia Saudyjska zaoferowała Rosji korzyści gospodarcze, w tym duży kontrakt na broń, pod warunkiem, że Moskwa przestanie wspierać syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.
Putin namawia Kijów do integracji z Unią Władimir Putin zachęca władze w Kijowie do integracji gospodarczej z jego krajem poprzez współpracę z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
Władimir Putin podkreślił historyczną wspólnotę Prezydenci Rosji i Ukrainy uczestniczyli w Kijowie w obchodach 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, na górze św. Włodzimierza.
bEriAvSG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)