Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja przegrywa wszystko. Nowy wyrok w sprawie Jukosu

0
Podziel się:

To drugi w krótkim czasie, werdykt międzynarodowego sądu uderzający w Rosję.

Rosja przegrywa wszystko. Nowy wyrok w sprawie Jukosu
(CherryX/Wikipedia.org/CC 3.0)
bESpCzqZ

Rosja musi wypłacić byłym akcjonariuszom koncernu Jukos 1,8 miliarda euro. Taką decyzję podjął Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Na mocy wcześniejszej decyzji Trybunału Arbitrażowego w Hadze Rosja musi wypłacić 51,57 mld dolarów (około 38,5 mld euro) odszkodowania udziałowcom grupy Menatep.

To drugi, w tym tygodniu werdykt międzynarodowego sądu niekorzystny dla Moskwy. Kilka dni temu, Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu 50 miliardów dolarów odszkodowania.

Moskwa zapowiedziała apelację i dała do zrozumienia, że nie zamierza zastosować się do werdyktu. Haski Trybunał uznał, że koncern naftowy, którym zarządzał Michaił Chodorkowski, został zniszczony z pobudek politycznych.

bESpCzrb

Tak jak sam Chodorkowski również trafił do łagru ponieważ naraził się elitom politycznym związanym z Kremlem. Do 50 miliardów dolarów zasądzonych w Hadze, prawie 2 miliardy dołożył strasburski Trybunał Praw Człowieka.

Rosja nie zapłaci ani centa?

Rosyjskie ministerstwo finansów oświadczyło, że odwoła się od orzeczenia Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, nakazującego Rosji wypłacenie blisko 52 mld dolarów odszkodowania byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos."Federacja Rosyjska zwraca uwagę na poważne niedostatki orzeczenia Trybunału Arbitrażowego. Federacja Rosyjska odwoła się od orzeczenia Trybunału Arbitrażowego do sądów holenderskich" - głosi komunikat resortu.

_ Trybunał Arbitrażowy nie był zdolny podejść do tej sprawy z rozwagą, jakiej wymaga się od sędziów w takich sytuacjach. Zamiast obiektywnego, bezstronnego rozpatrzenia sprawy członkowie Trybunału podporządkowali swe działania względom koniunkturalnym i w rezultacie wydali politycznie zaangażowane orzeczenia _ - dodało ministerstwo finansów.

bESpCzrh

Na mocy decyzji Trybunału Rosja musi wypłacić 51,57 mld dolarów (około 38,5 mld euro) odszkodowania udziałowcom grupy Menatep z siedzibą na Gibraltarze. Za pomocą tej firmy Michaił Chodorkowski, niegdyś najbogatszy człowiek w Rosji, kontrolował nieistniejący dzisiaj koncern Jukos. Obecnie Menatep istnieje jako spółka holdingowa GML, a Chodorkowski nie jest jej akcjonariuszem.

Udziałowcy grupy GML domagali się odszkodowania w wysokości 114 mld dolarów (85 mld euro) za straty, które ponieśli, gdy Kreml przejął ich firmę. Wydając orzeczenia w trzech oddzielnych sprawach Trybunał nakazał Rosji wypłacenie niecałej połowy tej sumy.

Według Trybunału rosyjscy urzędnicy manipulowali przepisami, by doprowadzić do bankructwa Jukosu, niegdyś największego producenta ropy w Rosji. _ Rosyjskie sądy ulegały woli rosyjskich władz, by doprowadzić do bankructwa Jukosu, przypisać jego aktywa państwowej firmie i uwięzić człowieka, który mógł stać się politycznym rywalem _ - zaznaczył Trybunał.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosji grozi recesja. "Cena rośnie każdego dnia" _ Sędziowie zdemaskowali system, w którym instytucje państwowe są jedynie instrumentem w rękach niewielkiej grupy osób sprawujących władzę. _
Jest decyzja sądu. Trybunał skazał Rosję Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał Rosję za przeprowadzenie w 2006 roku deportacji z tego kraju mieszkających tam obywateli Gruzji.
Rosja zaskarży Kijów do Strasburga Moskwa twierdzi, że ukraińskie władze odpowiadają za masowe morderstwa ludności cywilnej.
bESpCzrC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)